Arapça sözlü iletişim becerileri dersine yönelik kuantum öğrenme modeli destekli bir öğretim programı önerisi
A suggested syllabus based on quantum learning model for verbal communication skills courses in Arabic language teaching
  1. Tez No: 794839
  2. Yazar: MERYEM MELİKE GÜNGENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Yabancı dil öğrenen bireylerin dinleme ve konuşma becerilerinin edinimi ve geliştirilmesi sürecinde birtakım zorluk yaşadığı görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, Arapça Sözlü İletişim Becerileri dersine yönelik öğrencilerin konuşma ve dinleme becerilerini geliştirirken karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunların ışığında Kuantum Öğrenme Modeli destekli bir öğretim programı sunmaktır. Araştırmada elde edilen verilerin toplanması, analizi, öğretim programının tasarlanması ve programın değerlendirilmesinde nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden oluşan“karma yöntem”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunu araştırmacı tarafından geliştirilen, güvenilir ve geçerli olduğu tespit edilen“Arapça Konuşma Becerilerinde Karşılaşılan Problemleri Belirleme Ölçeği”ile“Arapça Dinleme Becerilerinde Karşılaşılan Problemleri Belirleme Ölçeği”oluşturmuştur. Ölçekler Gazi Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi, Arap Dili Eğitimi programlarında 2019-2020 eğitim-öğretim yılında aktif olarak öğrenim görmekte olan 42'si erkek, 153'ü kadın olmak üzere toplam 195 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise ölçekten elde edilen veriler kuantum öğrenme ve Arap dili uzmanlarıyla paylaşılarak uzmanların görüşleri alınmıştır. Güz ve Bahar Dönemi olmak üzere iki dönemi kapsayan toplam 28 haftalık“Kuantum Öğrenme Modeli Destekli Bir Öğretim Programı”tasarlanmıştır. Tasarlanan öğretim programı hakkında uzmanlardan tekrardan görüş alınmış ve görüşler doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılarak programa son hali verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that foreign language learners face some difficulties in the process of acquiring and developing their listening and speaking skills. The purpose of this research is to find out the problems faced by the students while developing their speaking and listening skills for the Arabic Verbal Communication Skills course and to present a quantum learning model focused syllabus in light of these problems. The mixed method consisting of quantitative and qualitative research methods was used in the data collection, analysis, syllabus design, and evaluation of the syllabus in this research. The quantitative dimension of the study consisted of the scale for finding out the problems faced by students in Arabic speaking skills and the scale for finding out the problems faced by students in Arabic listening skills which were developed by the researcher and found to be reliable and valid. The scales were applied to a total of 195 students, 42 male, and 153 female, studying at the Arabic Language Education Department of Gazi University and Suleyman Demirel University in the 2019-2020 academic year. The qualitative dimension of the research consists of the opinions of quantum learning and Arabic language experts. The data obtained from the scales were presented to experts in quantum learning and the Arabic language. A 28-week Quantum Learning Model Supported Curriculum has been designed, covering two semesters, Fall and Spring. Expert opinions were asked about the designed syllabus. The program was finalized in line with the expert opinion.