Ortaokul öğrencilerinin gıda güvenilirliği, sağlıklı beslenme bilgi, tutum ve davranışları ile kantinden gıda tüketim tercihlerinin incelenmesi
Investigation of secondary school students' food safety, healthy nutrition knowledge, attitudes and behaviors and food consumption preferences from the canteen
  1. Tez No: 794855
  2. Yazar: HANİFE AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AYDINER BOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Gıda, fizyolojik ihtiyaçların başında gelmekte olup insan yaşamı için vazgeçilmezdir. Doğada bulunan tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için gıdayı tedarik etmek ve beslenmek zorundadır. Özellikle gelişim çağında bulunan ortaokul öğrencileri için beslenme ayrı bir önem taşımakta ve bu dönemde beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasında okul vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Bu nedenle okullarda bulunan kantinlerde sunulan gıdaların güvenilir ve besleyici olması çok önemlidir. Bu araştırma; ortaokul öğrencilerinin gıda güvenilirliği ve sağlıklı beslenmeye ilişkin bilgi, tutum ve davranışları ile kantinlerden satın almayı tercih ettikleri gıdaları ve tüketim sıklıklarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini; Ankara il merkezi içerisinde yer alan Çankaya, Yenimahalle ve Altındağ ilçelerinde bulunan ortaokullarda 5, 6, 7 ve 8. sınıfta öğrenim gören 632 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; öğrencilerin demografik bilgilerinin yanı sıra, Besin Güvenliği Davranış Ölçeği, Beslenme Tutum Ölçeği ve Beslenme Davranış Ölçeği'nden oluşan araştırma formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, sayı ve yüzde dağılımlar, ki-kare analizi, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu karşılaştırma testi (LSD) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food is one of the most important physiological needs and is indispensable for human life. All living things in nature need to be fed and supplied with food in order to survive. Nutrition has a special importance especially for secondary school students who are in the developmental age and school plays an indispensable role in the acquisition of nutritional habits in this period. It is therefore very important that the food served in school canteens is safe and nutritious. This study was conducted to determine the knowledge, attitudes and behaviors of secondary school students regarding food safety and healthy nutrition, the foods they prefer to buy from canteens and their consumption frequency. Population of the study consisted of 632 students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades in secondary schools in Çankaya, Yenimahalle and Altındağ districts located in Ankara city center. Data of the study was collected with a survey form consisting of the Food Safety Behavior Scale, Nutrition Attitude Scale and Nutrition Behavior Scale as well as demographic information of the students. Descriptive statistics, number and percentage distributions, chi-square analysis, t-testi, one-way analysis of variance (ANOVA) and multiple comparison test (LSD) were used in data analysis.