Atopik dermatitli çocukların ailelerindeki depresyon düzeyi ile hastalığın şiddeti arasındaki ilişki
The relationship between the level of depression and the severity of the disease in the families of children with atopic dermatitis
  1. Tez No: 794866
  2. Yazar: TUĞBA KANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızda atopik dermatitli hastalarda hastalık şiddeti ile ailelerindeki depresyon düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 119'u (%51.1) atopik dermatitli, 114'ü (%48.9) sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 233 çocuk ile bu çocukların aileleri dahil edilmiştir. Atopik dermatitli çocuklardan 64'ü (%53.8) erkek, 55'i (%46.2) kız iken kontrol grubundaki çocukların 60'ı (%52.6) kız, 54'ü (%47.4) ise erkekti. Total IgE yüksekliği olmayan atopik dermatitli çocukların hiçbirinde hastalık şiddetli değil iken Total IgE yüksekliği olanların %9.7'sinde şiddetli, %60.2'sinde orta şiddette olduğu saptanmış olup gruplar arasındaki fark istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine whether there is a relationship between the severity of the disease and the depression levels in their families in patients with atopic dermatitis. A total of 233 children, 119 (51.1%) with atopic dermatitis and 114 (48.9%) healthy control group, and their families were included in the study. While 64 (53.8%) of the children with atopic dermatitis were boys and 55 (46.2%) were girls, 60 (52.6%) of the children in the control group were girls and 54 (47.4%) were boys. While the disease was not severe in any of the children with atopic dermatitis without total IgE elevation, it was found to be severe in 9.7% and moderate in 60.2% of those with total IgE elevation, and the difference between the groups was statistically significant.