Doğanhisar 2 nolu Harman Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 20-70 yaş arası kadınlarınkendi kendine meme muayenesi (KKMM) hakkında bilgi,tutum ve farkındalıklarının araştırılması
Investigation on the knowledge, attitude and awareness of about women aged 20-70 registered to Doğanhi̇sar no. 2 Harman family HEALTH center about breast self examination
- Tez No: 794865
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ, DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kadınlarda kansere bağlı ölüme en çok sebep olan neden meme kanseri olup meme kanseri erken tanısı bu yüzden oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı Doğanhisar 2 No.lu Harman Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 20-70 Yaş arası kadınlarda Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM) hakkında bilgi, tutum ve farkındalıklarının araştırılmasıdır. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışma Konya ili Doğanhisar ilçesinde bulunan Doğanhisar 2 No.lu Harman Aile Sağlığı Merkezine 1 Ağustos 2021- 1 Ağustos 2022 tarihleri arasında herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle başvuran 1023 kadın hasta ile gerçekleştirilmiştir. Tüm katılımcılara Kendi Kendine Meme Muayenesi ile ilgili hazırlanmış 2 bölümden oluşan (Genel Kişisel Sorular- Kendi Kendine Meme Muayenesi Hakkında Sorular) 47 soruluk bir anket uygulanmıştır. Anketlerin verilerinin analizinde SPSS 18.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 20-70 yaş arasında 1023 kadın katılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %57,2'si KKMM yaparken, %42,8'i KKMM yapmıyordu. KKMM nasıl yapılır sorusuna %33,6 oranında katılımcı bilmiyorum cevabı verirken, %28,6 oranında katılımcı doğru cevabı vermiştir. KKMM ve meme kanseri hakkında bilgi düzeyiniz yeterli mi sorusuna sırasıyla katılımcılar %66,7 ve %53,3 oranında hayır yanıtını vermişlerdir. KKMM ne zaman yapılmalı sorusunu %9,8 oranında katılımcı doğru cevaplamıştır. KKMM'nin meme kanseri erken tanısında önemli olduğunu düşünen katılımcı oranı % 90 iken, % 94,2 kadın KKMM hakkında bilgi sahibi olmak istediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
AİM: Breast cancer is the most common cause of cancer-related death in women, and early diagnosis of breast cancer is therefore very important. The aim of this study is to investigate the knowledge, attitudes and awareness about Breast Self Examination (BSE) in women between the ages of 20-70 registered in Doğanhisar No. 2 Harman Family Health Center. Material and Method: This study was carried out with 1023 female patients who applied to Doğanhisar No. 2 Harman Family Health Center in Doğanhisar district of Konya between 1 August 2021 and 1 August 2022 due to any health problem. A questionnaire consisting of 2 parts (General Personal Questions-Questions about Breast Self-Examination) was applied to all participants. SPSS 18.0 program was used in the analysis of the data of the questionnaires. Results: 1023 women between the ages of 20-70 participated in the study. While 57.2% of the women participating in the study performed BSE, 42.8% did not. While 33.6% of the participants gave the answer“I don't know”to the question of how BSE is done, 28.6% gave the correct answer. To the question of whether your level of knowledge about BSE and breast cancer is sufficient, 66.7% and 53.3% of the participants answered no, respectively. 9.8% of the participants answered the question when BSE should be done correctly. While 90% of the participants thought that BSE is important in the early diagnosis of breast cancer, 94.2% of women stated that they wanted to have information about BSE.