Lenfadenopati olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of lymphadenopathy cases
- Tez No: 794870
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÖRENEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Periferik lenfadenopati, sıklıkla kendini sınırlayan, benign lezyonlar olarak karşımıza çıksa da, tedavisi güç enfeksiyonların veya malignitenin klinik bir yansıması olabileceğinden; atlanmaması gereken önemli bir bulgudur. Çalışmamızda, hastanemize lenf bezlerinde şişlik şikâyeti ile başvuran hastalarda klinik, laboratuvar, görüntüleme ve patolojik değerlendirmeleri inceleyerek ortaya konulan tanıları değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu retrospektif tanımlayıcı çalışmada, Sultan 2.Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniklerine lenf bezi büyüklüğü şikayeti ile başvuran erişkin hastalarda konulan tanılar çerçevesinde lenfadenopati etiyolojisinde görülen hastalıkların oranlarının ortaya konması, konulan tanıların klinik, laboratuvar bulguları, radyolojik ve patolojik özellikleri açısından karşılaştırılması amaçlandı. Bir Ocak 2018 ve 1 Eylül 2022 tarihleri arasında, polikliniklerimize lenf bezinde büyüme şikayeti ile başvuran, daha önce bu nedenle tanı veya tedavi almamış 18 yaşından büyük toplamda 417 hasta, çalışmaya dahil edildi. İstatiksel analizler IBM SPSS Statistics 15.0 ve MS-Excel 2013 programları kullanılarak yapıldı. Kategorik değişkenler arası farklılık odss oranı ve ki-kare testi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Peripheral lymphadenopathy often appears as self-limiting, benign lesions, but it is an important finding that should not be missed, as it may also be a clinical reflection of malignancy. In this study, we aimed to evaluate the diagnoses made by examining the clinical, laboratory, imaging and pathological evaluations in patients who applied to our hospital with complaints of swelling in the lymph nodes. In this retrospective descriptive study, it was aimed to reveal the rates of diseases observed in the etiology of lymphadenopathy in adult patients admitted to , Sultan 2.Abdülhamid Han Training and Research Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinics with complaints of lymph node size,in addition to compare the clinical, laboratory findings, radiological and pathological characteristics of the diagnoses made. A total of 410 patients older than 18 years who applied to our outpatient clinics with lymph node enlargement complaints and had not previously received diagnosis or treatment for this reason, between 01 January 2018 and 01 September 2022 were included in the study. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 15.0 and MS-Excel 2013 programs. The difference between categorical variables was investigated by the chi-square test and the odds ratio.