Türk resminde Şamanizm'in izleri, sembolleri ve resim üretmede olanakları
Traces, symbols of Shamanism in Turkish picture and its opportunities in production of picture
  1. Tez No: 794873
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Türk resminde Şamanizm'in izlerini, sembollerini ve modern Türk Resim üretmedeki olanakları ortaya konmak için yazılmıştır. Yapılan arkeolojik bulgular doğrultusunda Şamanların resim sanatına dair verdikleri ilk örnekler göz önünde alındığında onları tarihin ilk sanatçıları olarak kabul edebiliriz. Şaman ve Şamanizm ilk çağlardan günümüze kadar uzanan süreçte doğa ve mistik güçlerle ile iç içe olduğundan ve ayrıca yaşama verdikleri değer nedeniyle modern sanat alanında meydana gelen değişimler de değerini hep korumuştur. Bu özelliği ile resim alanındaki sanatçıların her zaman ilgi odağı durumuna gelmiştir. Bu tezin amacı, çağdaş Türk resmi içerisinde yer alan Şamanist semboller içeren eserlerin incelenip görsel çözümlemelerinin yapılması ve araştırmacının kendi bireysel çalışmalarının üretilmesi yolu ile Türk kültürünün mirası olan Şamanizm ve şaman sembollerinin canlı bir şekilde yaşatılmasına ve akabinde gelecek nesillere aktarılmasına dair katkı sağlamaktır. Bu araştırma kapsamında elde edilen bulgulardan, araştırılan sanatçılar doğrultusunda da Türk resmini temsil eden eserlerde en çok karşılaşılan sembollerin hayat ağacı, nazar boncukları, at, koruluklar, dağ ve kuşlar olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was written to reveal the traces and symbols of Shamanism in Turkish painting and the possibilities in producing modern Turkish painting. Considering the first examples of the art of painting given by the shamans in line with the archaeological findings, we can accept them as the first artists of history. Since shaman and shamanism are intertwined with nature and mystical forces in the process from the first ages to the present, and also because of the value they give to life, the changes in the field of modern art have always preserved their value. With this feature, it has always been the focus of attention of artists in the field of painting. The aim of this thesis is to contribute to the survival of shamanism and shaman symbols, which are the heritage of Turkish culture, and to transfer them to future generations, by examining the works containing shamanist symbols in contemporary Turkish painting, making their visual analysis and producing the researcher's own individual works. From the findings obtained within the scope of this research, it has been understood that the most common symbols in the works representing Turkish painting, in line with the artists researched, are the tree of life, evil eye beads, horse, groves, mountains and birds.