Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran menopoz dönemindeki kadınlarda menopoz semptomlarının kişilik özellikleri ve çeşitli faktörlerle ilişkisi
The relationship of menopausal symptoms with personality traits and various factors in menopausal women applying to family medicine outpatient clinics of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital
  1. Tez No: 794872
  2. Yazar: BÜŞRA KOCATEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E.ZEYNEP TUZCULAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kadın hayatında meydana gelen fizyolojik bir değişiklik olan menopoz döneminde kadınlar yaşam kalitelerini azaltan çeşitli sorunlar yaşayabilirler. Menopozal şikâyetlerin her kadında aynı şiddette olmaması ve tedaviye verilen cevabın farklılık göstermesi semptomların sadece östrojen eksikliği ile açıklanamayacağını düşündürmektedir. Menopozun iyi anlaşılabilmesi için biyolojik faktörlerin yanı sıra psikolojik, sosyal ve kültürel faktörlerin de dikkate alınması gerekmektedir. Çalışmamızda menopoz semptomlarının kişilik özellikleri ve çeşitli faktörlerle ilişkisini değerlendirmeyi ve böylece menopoz dönemindeki şikayetlerin azaltılmasına yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 15.12.2022 ile 15.02.2023 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran, araştırma kriterlerine uyan gönüllü 158 kadın hastayla yapılmıştır. Hastalara sosyo-demografik özellikleri içeren bir bilgi formu ile Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Taştan Kişilik Tipi Ölçeği (TKTÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: During menopause, a physiological change in women's life, women may experience various problems that reduce their quality of life. The fact that not all menopausal women have severe complaints and that the response to treatment varies suggests that the symptoms cannot be explained only by estrogen deficiency. In order to understand menopause, psychological, social and cultural factors as well as biological factors should be taken into consideration. In our study, we aimed to evaluate the relationship of menopausal symptoms with personality traits and various factors and thus contribute to the development of strategies to reduce complaints during menopause. Materials and Methods: Our study was conducted between 15.12.2022 and 15.02.2023 with 158 voluntary female patients who applied to the Family Medicine outpatient clinics of University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital and met the research criteria. The patients filled in a data collection form questioning socio-demographic characteristics, Menopause Rating Scale (MRS) and Taştan Personality Type Scale (TPTS).