Türk Kam davullarındaki imgeler ve günümüz Türk resmine yansımaları
The drum set Turkish Cam images and reflections of the contemporary Turkish paint
  1. Tez No: 531987
  2. Yazar: ELİF BİLGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET SAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kadim dönem Türk İnanç sistemi içinde Şamanizm ve ona bağlı olarak Kamlık büyük öneme sahiptir. Bu inancın geçmişten günümüze Türk kültürüne ait tüm unsurlar üzerinde etkili olduğu şüphesizdir. Yapılan araştırma soncunda Türk halklarında Kamlık ve Kamların davullarındaki imgelerin neler olduğu belirlenmiş ve diğer Türk bölgelerinde bulunan Kamlar ve davulları hakkında örnekler verilerek bu çalışma boyutunda olan Günümüz Türk Ressamlarının, bu imgeleri nasıl, neden aldığı ve çalışmaları hakkında analizler yapılmış, eser ve sanatçının amaçları hakkında ayrıntılı bir çok bilgi verilmektedir. Sanat, kültürün en önemli taşıyıcılarındandır. Kültür, sanat, dil, din gibi taşıyıcıların toplumların Millet olma bilincinin olgunlaşması ve pekişmesi anlamında bir öneme sahip olduğu, araştırmacılar tarafından vurgulanmaktadır. Bu çalışma birer sanat objesi olarak da ifade edinilebilecek olan Kam davullarındaki imgesel tasarımlar incelenerek, geçmiş ve gelecek arasındaki kültürel bağın ne? nasıl? olduğunun anlaşılması açısından ve günümüz Türk ressamlarımızın bu olgudan yola çıkarak, tuvallerine yansıtmış oldukları Kam davuluna ait çeşitli imgeleri baz alarak araştırma ve incelemelerde bulunulmuş, kesin yargı olarak tezimize yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the ancient period, the Turkish belief system as Shamanism and its Kamlık is of great importance. That belief from the past to the present Turkish culture is certain to be effective on all elements. Kamlık in the Turkish people and research seeds Kamların drums is what's going on in the images and other Turkish areas of the cam and examples about the drum work by the contemporary Turkish art painters in size, this images of how, why and studies made about analysis, additional information about the purposes of works and artists are given a lot of information. Art is the most important carrier of culture. Culture, arts, language, religion of the consciousness of being the nation of the maturing of society and strengthening the sense of importance is emphasized by researchers. This work of art as objects that can be expressed by examining the imaginative designs in the Cam drum, what cultural bond between the past and the future, in terms of how to pinpoint and based on contemporary Turkish artist from this phenomenon, canvases belongs to their Cam drum reflect various images on the basis of research and we, as thesis until diagnosed during the judgment reflected in.