أقوال أبي علي الفارسي التفسيرية في كتابه 'الحلبيات'(288هـ - 377هـ)جمعٌ ودراسةٌ
'Halabiyat' adlı kitabında Ebu Ali el-Farsi'nin tefsir kavillerini, toplanması ve çalışması / The explanatory sayings of Abi Ali al-Farsi in his book 'al-Mass'il al-Halabiyat'
- Tez No: 794938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Anahtar Kelimeler: (Persian, Al-Halabiyat, Grammar, Nodal, Exegetical, Fiqh)
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Allah C.C. , Ümmete Allah'ın kitabının hizmetinde çaba sarf eden bir çok alim bağışlamıştır, bunlardan biri ise Ebu Ali el-Farsi'dir, yazdığı kitaplardan biri“Al-Halabiyyat”, bu çalışmamda kitabın içerdiği tefsir ayetlerini ortaya koymaya çalıştım, tefsir etkilerini topladım ve içindeki gizemi açıkladı. Araştırma, önsöz , kapanış ve üç bölümden oluşmaktadır. Önsözde Allah C.C.' a hamd ve sena ve peygamberine salavat bulunmaktadır, kitap ile ilgili yazı, kitabın seçme nedeni ve hedefler yer almaktadır, daha önce ele alınmadığı ve araştırma yöntemi belirtilmiştir. Birinci Bölüm : Bir çok araştırmada Farisi'nin tercümesini ele aldım, adında , eserlerinden yetişmesinden ve ülkelerdeki bilim seyahatlerinden bahis ettim, daha sonra hocaları, öğrenciler ve ölümünden bahis ettim. İkinci Bölüm :“El-Masaail Al-Halabiyyat”adlı kitabında tefsir sözlerini ele aldım, topladım ve Kuran Kerime göre düzenledim, daha sonra beyan ettim, açıkladım ve metinin gereklilerini anlattım. Üçüncü bölüm :“Al-Halabiyyat”kitabından çıkardığım tefsirlerinden tefsir çapaları, mezhep ve etkileri aldım, ezhep nahavi, fıkhı ve akaididir, tefsirindeki etkiler ise (fenkalat) ve (Hadisiye) dir. Kapanış : elde edilen sonuçlardan bahis ettim, Kaynak ve referanslar . Anahtar Kelimeler : Farisi - Al-Halabiyyat – Nahavi – Akaidi – Tefsiri - Fıkhı
Özet (Çeviri)
Praise be to Allah, and prayers and peace be upon the Messenger of Allah, his family and companions, and those who are loyal to him. Allah Almighty has blessed the nation with scholars who have made the most precious and precious in the service of the Book of Allah Almighty, and among these notables is Imam Abi Ali Al-Farisi, and among his books that he wrote (AlHalabiyat). its mysterious. The research contains an introduction, a conclusion, and three chapters. The first chapter: I spoke in it about the translation of Al-Farsi in several topics, and I dealt with his name, the effects that he left after him, his upbringing, and his scientific trips in countries whenever blessing descended with him scientifically, and his traces witnessed that. And then his elders, his disciples, and his death. And then the second chapter: I dealt with his explanatory statements in his book called“Al-Masa'il Al-Halabiyat”, I began to collect them from his linguistic book, arranged them according to the order of the Noble Qur'an, and then clarified, attributed, clarified, defined, explained and mentioned what the text needs. And after the third chapter: His explanatory efforts through his interpretations that I extracted from his book Al-Halabiyat, so I took from it the doctrine and the impact, then the grammatical doctrine, the jurisprudence, then the nodal, and the impact in its interpretations, and then the explanatory efforts, including: the shifts and hadiths that he argued. . And then the conclusion, in which I mentioned the findings, and a list of sources and references of different disciplines. May God bless our master Muhammad and his family and companions.