Somut olmayan kültürel miras'ın korunması; Silifke yöresi halk oyunlarının turizme kazandırılması
Conservation of intangible cultural heritage; introduction ofSilifke regional folk dances to tourism
  1. Tez No: 794948
  2. Yazar: YÜKSEL BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYSAL YENİPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Turizm, Folklore, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bireylerin bulundukları bölgelerde kimliklerini, kültürlerini en iyi ifade etme şekilleri halk oyunlarıdır. Yapısı, içeriği ve işleyişi ile de toplum hakkında bilgi edinmemizi sağlamaktadırlar. Bu çalışmada da somut olmayan kültürel miras, öğelerinden olan Silifke halk oyunları ve folkloru incelenmiştir. Silifke, Mersin ilinin Batısında Taşeli bölgesinde yer almaktadır. Bu yüksek lisans tezinin amacı, Silifke folklorunun zengin kültürel zenginliğini araştırmak ve turizm tanıtımlarında nasıl değerlendirilebileceğini sorgulamak ve öneriler geliştirmektir. Bu tez çalışmasının alan yazınında kültürel miras kavramı, halk oyunları, turizm kavramı, Silifke ilçesine özgü halk oyunları, kullanılan müzik aletleri ve bu somut olmayan kültürel miras öğelerinin turizm tanıtımlarındaki önemi araştırılmıştır. Bulgularda, oyunlarda kullanılan müzik aletleri, müziğin ritmi, halk oyunlarında kullanılan müzik sözleri, halk oyunlarının ritimlerinin simgesel anlamları, oyunlarda kullanılan kıyafetler, Taşeli Bölgesinin coğrafisi ve halkın yaşam tarzı gibi özellikler açıklanmıştır. Mersin ili Silifke ilçesi alan araştırmasında halk oyunlarının oynandığı zaman ve yerler, oynama şekilleri, bireylerin cinsiyetlerine göre kıyafetleri ve oyun esnasında kullanılan kaşık vb. malzemeler hakkında detaylı bulgular elde edilmiştir. Silifke folkloru turizm tanıtımlarında kullanılabilecek zengin somut ve somut olmayan kültürel miras niteliği taşımakta olup, sadece Silifke ilçesinin değil, Taşeli bölgesinin de karakteristik yapısını en güzel şekilde yansıtan bir hazine niteliği taşımaktadır. Bu amaçla öncelikle Silifke folkloru ile ilgili literatür incelenmiş ve konuyla ilgili uzmanlarla iletişim kurulmuş ve alan çalışması yürütülmüştür. Araştırma verilerine göre Silifke halk oyunları, ritmik, hareketli müzikler, sözler, rengârenk giysiler ve kaşıklarla oynanmaktadır. Taşeli yöresindeki geleneksel yayla göçü, dağların coğrafi yapısı, doğanın canlılığı, yeme-içme gibi halk oyunlarının halkın geleneksel yaşam biçimini yansıttığı gözlemlenmiştir. Silifke halk oyunları ve müziğinin Silifke ilçesinin coğrafi, etnografik yapısı, yaşam tarzı, kişilik özelliklerinin Silifke ilçesinin turizm tanıtımlarında değerlendirilmediği tespit edilmiştir. Alan yazın ve katılımcıların görüş ve önerileri dikkate alınarak, halk oyunlarının turizme kazandırılması konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk dances are the best way for individuals to express their identities and cultures in their regions. They enable us to obtain information about the society with its structure, content and functioning. In this study, Silifke folk dances and folklore, which are among the elements of intangible cultural heritage, were examined. Silifke is located in the Taşeli region in the west of Mersin province. The aim of this master's thesis is to investigate the rich cultural richness of Silifke folklore and to question how it can be evaluated in tourism promotions and to develop suggestions. In the literature of this thesis, the concept of cultural heritage, folk dances, the concept of tourism, folk dances unique to Silifke district, musical instruments used and the importance of these intangible cultural heritage items in tourism promotions were investigated. In the findings, features such as the musical instruments used in the games, the rhythm of the music, the musical lyrics used in the folk dances, the symbolic meanings of the rhythms of the folk dances, the clothes used in the games, the geography of the Taşeli Region and the lifestyle of the people were explained. In the field research of Mersin province Silifke district, the times and places where folk dances are played, the way they are played, the clothes of the individuals according to their gender and the spoon used during the game, etc. Detailed findings about the materials were obtained. Silifke folklore is a rich tangible and intangible cultural heritage that can be used in tourism promotions, and it is a treasure that reflects the characteristic structure of not only Silifke district but also Taşeli region. For this purpose, first of all, the literature on Silifke folklore was examined, communication with experts on the subject was established and fieldwork was carried out. According to the research data, Silifke folk dances are played with rhythmic, moving music, words, colorful clothes and spoons. It has been observed that folk dances such as traditional plateau migration, the geographical structure of the mountains, the vitality of nature, and eating and drinking in the Taşeli region reflect the traditional lifestyle of the people. It has been determined that the geographical, ethnographic structure, lifestyle and personality characteristics of Silifke folk dances and music are not evaluated in the tourism promotions of Silifke district. Considering the literature and the opinions and suggestions of the participants, suggestions have been developed to bring folk dances to tourism.