Somut olmayan kültürel miras unsurlarının etkinlik turizmi kapsamında değerlendirilmesi -Dünya Göçebe Oyunları örneği-
Evaluation of intangible cultural heritage elements in the scope of event tourism -in the example of World Nomad Games-
  1. Tez No: 782433
  2. Yazar: BAKTYGUL KULAMSHAEVA KOLUKISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Turizm sektöründeki sürdürülebilirliğin, ziyaretçi hareketliliğinin sağlanmasında, turizm ürünü olarak kullanılan ürünlerin çeşitlendirilmesi ve korunması önemli yer tutmaktadır. Bir turistik ürün çeşidi olarak korunması, yeniden canlandırılması, yaygınlaştırılması gereken unsurlardan biri somut olmayan kültürel miras unsurlarımızdır. Araştırmamıza konu olan Kırgızistan'ın somut olmayan kültürel miras unsurlarının sergilendiği Dünya Göçebe Oyunları Festivali, etkinlik turizmi kapsamında değerlendirilmesi gereken ve Kırgızların göçebe oyunları ile geleneksel el sanatlarının turistik ürün olarak tanıtılması ve geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağı düşünülen bir mega etkinlik türüdür. Kırgızların, Türk topluluklarının ve dünyadaki pek çok göçebe toplulukların somut olmayan kültürel miraslarının, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının, etno-spor oyunlarının yeniden canlandırılması, turizme kazandırılması amacıyla tasarlanan Dünya Göçebe Oyunları, düzenlenmeye başladığı 2014 tarihinden bu yana Kırgızistan'da turizmin gelişmesine belli bir ölçüde katkı sağladığı bilinmektedir. Kırgızistan'ın somut olmayan kültürel miras unsurları konusunda günümüzde pek çok araştırma bulunmuş olmasına karşın, bu unsurların turizme kazandırılması, Kırgızistan turizmi açısından etkinlik turizmi ve özellikle de Dünya Göçebe Oyunları Festivalinin etkinlik turizmi kapsamında değerlendirilmesi konularını ele alan çalışmalara pek rastlanmamaktadır. Çalışmada nispeten yeni turizm çeşidi olarak sayılan etkinlik turizmi Kırgızistan turizm çeşitlilikleri açısından ele alınırken, Dünya Göçebe Oyunları Festivalinin etkinlik turizmi kapsamında değerlendirilmesi, bu festivalde tanıtılan ve Kırgızistan'ın UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesine dahil edilmiş kültürel unsurlarının bir turistik çekicilik olarak tanıtılması ve ülke turizminin gelişmesine katkı sağlayacak bir literatür kazandırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diversification and protection of products used as tourism products have an important place in ensuring sustainability and visitor mobility in the tourism sector. One of the elements that need to be preserved, revitalized and disseminated as a kind of touristic product is our intangible cultural heritage. The World Nomad Games Festival, in which the intangible cultural heritage elements of Kyrgyzstan, which is the subject of our research, are exhibited, is a type of mega event that should be evaluated within the scope of event tourism and which is thought to make a great contribution to the promotion and development of the nomadic games and traditional handicrafts of the Kyrgyz people as touristic products. It is known that the World Nomad Games, designed to revive and bring intangible cultural heritage, forgotten crafts, ethno-sport games of the Kyrgyz, Turkic communities and many nomadic communities of the world to tourism, to a certain extent contributed to the development of tourism in Kyrgyzstan, since its inception in 2014. In the study, event tourism, which is considered as a relatively new type of tourism, is discussed in terms of tourism diversity in Kyrgyzstan, while evaluating the World Nomad Games Festival within the scope of event tourism, introducing the cultural elements of Kyrgyzstan, which were introduced in this festival and included in the UNESCO Intangible Cultural Heritage Representative List, as a tourist attraction. and it is aimed to gain a literature that will contribute to the development of the country's tourism.