Lise öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of high school students' attitudes towards music lesson in terms of various variables
- Tez No: 794969
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin, örgün eğitim süreci içerisinde, müzik dersine yönelik geliştirdikleri tutumlar ile bu tutumları etkileyen çeşitli değişkenler hakkında elde edilen verileri yorumlayarak, müzik dersinin işleyiş sürecinin gelişmesine katkı sağlamaktır. Araştırmada lise öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumları incelenmiş, bu tutumların öğrencilerin demografik özellikleri, okul içi, okul dışı müzikal yaşantıları açısından farklılaşıp farklılaşmadığı karşılaştırılıp yorumlanmıştır. Nicel nitelikte ve tarama modeline uygun olarak tasarlanan araştırmada, çalışma grubunu Bilecik ili, Bozüyük ilçesinde bulunan üç ortaoğretim okulundan 686 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında,“Ortaöğretim Müzik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ile araştırmacı tarafından uzman görüşüne başvurularak geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veriler çözümlenirken t-testi, ANOVA ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin müzik dersine yönelik tutumlarının genel anlamda düşük sayılabilecek seviyede olduğu anlaşılmıştır. Tutum puanları yaş, sınıf, cinsiyet, okul ve ailenin gelir düzeyi değişkenlerine göre karşılaştırıldığında anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Bununla birlikte ailede müzik ile ilgilenen birey olma durumu, ortaokul kademesinde müzik öğretmeni olma durumu, okullarında müzik dersliği olma durumu, okul çalgıları dışında bir enstrüman çalıyor olma durumu, okul içi ve okul dışında bir müzik etkinliğinde yer alma durumu, amatör bir müzik grubuna dahil olma durumu değişkenleri açısından tutum puan düzeylerinde yine anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Ebeveynlerin eğitim durumuna göre ise tutum düzeylerinde kayda değer bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to contribute to the development of the functioning process of the music course by interpreting the data obtained about the attitudes developed by high school students towards the music lesson during the formal education process and the various variables affecting these attitudes. In the study, the attitudes of high school students towards music lessons were examined, and it was compared and interpreted whether these attitudes differed in terms of students' demographic characteristics, in-school and out-of-school musical lives. In the research, which is designed in accordance with the quantitative nature and screening model, the study group consists of 686 students from three secondary schools in Bozüyük district of Bilecik province. In the data collection phase, the“Attitude Scale Towards the Secondary School Music Lesson”and the“Personal Information Form”developed by the researcher by applying the expert opinion were used. T-test, ANOVA and Kruskal-Wallis H test were used to analyze the data. As a result of the research, it was understood that the attitudes of the students towards the music lesson were generally at a low level. When attitude scores were compared according to age, class, gender, school and family income level variables, significant differences were found. However, it was seen that there were significant differences in attitude score levels in terms of the status of being an individual interested in music in the family, being a music teacher at the secondary school level, having a music classroom in their school, playing an instrument other than school instruments, taking part in a musical activity inside and outside the school, and being included in an amateur music group. According to the educational status of the parents, there was no significant difference in their attitude levels.