Sturmian theory in impulsive hyperbolic equations
İmpalsif hiperbolik denklemlerde Sturm teorisi
- Tez No: 794970
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZBEKLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, impalsif hiperbolik denklemlerde Sturmian teorisi ara¸stırıldı. 2 boyuttaki dikdörtgensel alanda ve 3 boyuttaki dikdörtgenler prizması üzerinde sabit zamanlı impalsif hiperbolik denklemlerde Sturmian teorisi için bazı sonuçlar elde edildi. ˙Ikinci bölümde elde edilen sonuçlar, hiperbolik denklemlerdeki Sturmian kar¸sıla¸stırma sonuçları için Kreith (1969) ve Kreith (1973) sonuçlarını bir dikdörtgen üzerinde impals etkisi sabit zamanlı dogrusal ve do ˘ grusal olmayan hiperbolik denklemlere geni¸sletir. Üçüncü bölüm, uygun ba¸slangıç ko¸sulları altında bir dikdörtgenler prizması üzerindeki hiperbolik denklemler için yeni Sturmian kar¸sıla¸stırma sonuçlarını ele alır. Dördüncü bölümde, dikdörtgen bir prizma üzerindeki impals etkisi sabit zamanlı lineer hiperbolik denklem çifti için yeni Sturmian kar¸sıla¸stırma sonuçları sunuldu. Elde edilen sonuçlar lineer olmayan impals etkisi sabit zamanlı hiperbolik denklemlere geni¸sletildi. Son bölümde, ileride ilginç sonuçları olacak problemler hakkında bazı sonuçlar ve öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Sturmian theory in impulsive hyperbolic equations was investigated. Some Sturm-type comparison results for hyperbolic equations on a rectangular region in the plane and on a rectangular prism in 3-space under the impulse effects with fixed moment were obtained. The results obtained in Chapter 2, extend the results of Kreith (1969) and Kreith (1973) for Sturmian comparison results on hyperbolic equations to linear and nonlinear hyperbolic equations under fixed moment of impulse effects on a rectangle. Chapter 3 deals with new Sturmian comparison results for hyperbolic equations on a rectangular prism under the appropriate initial conditions. In Chapter 4, new Sturmian comparison results for a pair of linear impulsive hyperbolic equations on a rectangular prism having fixed moments of impulse actions were presented. Obtained results to nonlinear impulsive hyperbolic equations were extended. In the last chapter, some conclusions and recommendations about exciting problems those would have interesting results in future were gave.