Düşük ergime sıcaklığına sahip eritkenlerin (flaksların) alüminyum alaşımlarının sıvı metal temizliğine ve akışkanlığa etkisi
The effect of low melting fluxes on the liquid metal quality and fluidity of aluminum alloys
- Tez No: 794985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasındaki amaç alüminyum ve alaşımlarından daha düşük ergime sıcaklığında ergimeye uğrayan eritkenlerin (flaksların) kullanılması ile sıvı metal kalitesinin ve akışkanlığın iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada AlSi7Mg0.3 (A356) hurdası kullanılarak 720 oC'de gaz giderme işlemi esnasında düşük ergime sıcaklığına sahip MgCl2, KCl, NaF ve KF flaksları katılarak vakum altında katılaştırma testi ile bifilm ve yoğunluk indeksine ek olarak K-mold kalıbına yapılan dökümlerle de sıvı metal temizliğinin ne denli yapılıp yapılmadığı tespit edilecek olup, spiral ve 4-kollu akışkanlık kalıplarına dökümler gerçekleştirilecektir. Bulgular: Uygulama sonucunda elde edilen verilere göre flaks eklemesi ile sıvı metal kalitesi hem yoğunluk ve bifilm indeksleri ile hem de K-mold değerleri ile arttığı saptanmıştır. İlaveten akışkanlık testinde kullanılan evrensel spiral kalıba ek olarak kullanılan farklı dört kesite sahip 4-kollu akışkanlık kalıbında da flakslama işleminden sonra sıvı metalin akışkanlığının arttığı gözlemlenmiştir. Sonuç: Yapılan uygulama sonrasında sıvı metal temizliğinde gaz giderme işlemi ile birlikte sisteme verilen düşük ergime sıcaklığına sahip flaksların katılması sonrasında malzemede oluşan gaz boşluğu ve katışkıların (inklüzyonların) azalmakta olduğu bunun sonucunda malzemenin mekanik özelliklerin iyileştiği tespit edilmiştir. Bifilm indeksleri incelendiğinde temizleme işlemi öncesi 28,663 mm'den flaks ile temizleme sonrasında en düşük 2,991 mm değerine düştüğü tespit edilmiş bunun sonucu olarak sıvı metal temizliğinin olumlu olduğu tespit edilmiştir. Akışkınlığın tespiti amacı ile temizleme öncesi spiral kalıba yapılan döküm işleminde sıvı metalin 58 mm ilerleme kaydettiği, flakslama işlemi sonrasında spiral kalıba yapılan döküm işleminde en fazla 177 mm ilerleme kaydedildiği tespit edilmiştir. Yapılan tespitler ile sıvı metal temizliğinin ve sıvı metal akışkanlığının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is to improve the liquid metal quality and fluidity by using fluxes that melt at a lower melting temperature than aluminum and its alloys. Method: In this study, using AlSi7Mg0.3 (A356) scrap, during degassing at 720 oC, low melting temperature MgCl2, KCl, NaF and KF fluxes were added and solidification test under vacuum, and in addition to bifilm and density index, castings were made in K-mold mold. It will be determined how much liquid metal cleaning is carried out at the facility, and castings will be carried out in spiral and 4-arm fluidity molds. Results: According to the data obtained as a result of the application, it was determined that the liquid metal quality increased with the addition of flux, both with the density and bifilm indices, and with the K-mold values. In addition to the universal spiral mold used in the fluidity test, it was observed that the fluidity of the liquid metal increased after the fluxing process in the 4-arm fluidity mold with four different cross-sections. Conclusion: After the application, it was determined that the gas voids and impurities (inclusions) formed in the material decreased after the addition of fluxes with low melting temperature, which were given to the system together with the degassing process in liquid metal cleaning, as a result of which the mechanical properties of the material were improved. When the bifilm indices were examined, it was determined that it decreased from 28,663 mm before cleaning to the lowest value of 2,991 mm after cleaning with flux, and as a result, it was determined that liquid metal cleaning was positive. It was determined that the liquid metal progressed by 58 mm in the pouring process made into the spiral mold before cleaning for the purpose of determining the fluidity, and a maximum progress of 177 mm was made in the casting process made into the spiral mold after the fluxing process. With the determinations made, it was determined that the liquid metal cleanliness and liquid metal fluidity increased.