New product introductions with unique and common features
Firmaların özgün ve ortak özellikli yeni ürünlerinin seçilmesi
- Tez No: 795004
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Firmalar piyasaya yeni ürünler sunarken bu yeni ürünleri için doğru özellikleri ve fiyatı belirlemek zorundadırlar. Bunu yaparken de, ister müşterilerinden ister rakiplerinden gelsin, değişikliklere yanıt vermek zorundadırlar. Bu tezde, piyasaya sürülecek yeni ürünlerin en uygun özellikleri ve fiyatlarının belirlenmesi ve tekelci bir firma olması durumda ise eski ürünün marketten kaldırılması veya yenisi ile devam ettirilmesi sorunları üzerinde durulmuştur. Tezin ilk bölümünde, tekelci bir ortama odaklanıp tekelci firma tarafından sunulan mevcut ve yeni bir ürünü için en uygun özgün ve ortak özellikleri belirleme, her iki ürün için en iyi fiyatları belirleme ve son olarak eski ürünü yenisiyle birlikte sunmaya devam edip etmeme problemlerini ele alıyoruz. Talep ikame etkisini daha iyi yakalamak için ayrık ürün özelliği kullanarak özgün ve ortak özellikler arasında daha fazla ayrım yaparak tekelci bir firmanın markete yeni bir ürün sürme problemini modelleyerek literatüre katkıda bulunuyoruz. Daha sonra, yeni bir ürünün en uygun özelliklerini hem eski hem de yeni ürün için en iyi yenileme stratejisini ve eniyi fiyatları lineer zamanda belirlemek için lineer maliyet, talep ve fiyat fonksiyonları altında modeli karakterize edip analitik olarak çözüyoruz. Modelimiz ile firmalar, ürün kalitesini ve fiyatını özgün ve ortak özellikleri açısından ifade edebilmekte ve olası tüm özellik kombinasyonlarını gözden geçirmeye gerek kalmadan yeni ürünü için en uygun özellikleri belirleyebilmektedir. Bu bölümdeki çalışmamız aynı zamanda ayrık ürün özelliklerini kullanarak firmanın yenilenme kararını analiz eden ilk çalışmadır. İkinci bölümde, firmaların ürünlerini ardışık olarak piyasaya sürdükleri bir duopolde rakip iki firmanın ürünlerinin özelliklerini ve fiyatlarını belirleme problemini ele alıyoruz. Birinci firma, ikinci firmanın yeni ürününü önceden tahmin ederek yeni ürününün özelliklerini ve fiyatını belirleyerek bir ürün piyasaya sürer. İkinci firma ise birinci firmanın ürününü gözlemledikten sonra yeni ürününü piyasaya sürerek hem ürünle hem de fiyatla rekabet eder. Ayrıca ikinci firmanın ürününü değiştiremediği ve sadece yeni bir fiyat ile yanıt verdiği durumu da analiz ediyoruz. Ürün ikame etkisini özellik ve bunun kalite seviyesi düzeyinde yakalayarak, özelliklerin özgün veya ortak olmalarının bunun üzerindeki etkisini doğrudan yakalamamızı sağlayan modelimiz ile literatüre katkıda bulunduk. Modelimizin avantajı, ürün özellik setinin ve bunların kalite seviyelerinin sınırlı ve sürekli değişkenlerle tahmin edilemeyecek kadar az olduğu ortamlarda ortaya çıkmaktadır. Son kısımda, ikinci bölümdeki analizi genişleterek, tekel ve duopol ortamlarda firmaların özellik ve kalite seviyesi seçimleriyle ürün giriş kararlarını daha ayrıntılı olarak inceliyoruz. Öncelikle, firmaların rakibin ürün seçimini önceden bilmedikleri ama önceden karar almaları gereken eşzamanlı ürün giriş ortamını ele alıyoruz. İkinci olarak, bir firmanın yeni ürün girişine karşı diğer firmanın sadece fiyat tepkisi verdiği ve bunu sırayla tekrar ettikleri bir rekabetçi ortamı ele alıyoruz. Ardından, ikinci firmanın yeni bir ürünle girme veya yalnızca fiyatla yanıt verme kararının bir olasılığa bağlı olduğu rekabet şeklini ele alıyoruz. Son olarak, ayrı markalara ait iki ürününe özellik ve kalite seviyeleri belirleyerek toplam karını en yüksek seviyeye çıkarmaya çalışan tekelci bir firmayı ele alıyoruz. İncelediğimiz tüm senaryolar, değişen kalite düzeylerine sahip özgün ve ortak özellikleri kullanan ürünlerin modellenmesinin yalnızca ürünleri tam olarak tanımlanmasını sağlamadığını, aynı zamanda rakipler ve rakip ürünler arasında meydana gelebilecek çeşitli market dinamiklerini yakalayabilen farklı senaryolara uygulanabileceğini de göstererek önceki bölümdeki katkılarımızı güçlendirdik. Özetle, tekelci ve rekabetçi piyasa koşullarında firmaların yeni ürünleri için özgün ve ortak özellik seçimlerini modelliyor ve analiz ediyoruz. Yöneticilerin bu koşullar altında karar vermesine yardımcı olacak analitik ve sayısal sonuçlardan elde ettiğimiz içgörüleri ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
Firms have to determine the right features and price for their new products as they introduce new ones to the market. While doing so, they are challenged to respond to the changes whether it is coming from their customers or competitors. In this dissertation, we focus on the problem of determining the optimal features of new products to be introduced into the market and its pricing as well as whether to discontinue the old product or keep it with the new one in case of a monopoly. We first focus on a monopolistic environment and consider the firm's problem of determining the optimal unique and common features for its new product given an existing product offered by the same firm, setting the optimal prices of both products, and finally deciding whether to still offer the old product alongside with the new one. We contribute to the literature by modeling a new product introduction problem of a monopolistic firm using discrete features and further differentiating between the unique and the common features to better capture the demand substitution effect. We then characterize and analytically solve the underlying model under linear cost, demand, and price functions to determine, in linear time, the optimal features of a new product as well as the optimal rollover strategy and the optimal prices for both the old and the new products of the firm. With our model, firms can express the product quality and price in terms of its unique and common features, and determine the optimal features for its new product without the necessity of going through all possible feature combinations. Our work in this chapter is also the first one to analyze the firm's rollover decision by using discrete product features. We then consider the problem of determining the features and prices of two competing firms' products in a duopoly where the firms introduce their products sequentially. The first firm introduces a product by determining the features and the price of its new product by anticipating the second firm's new product. The second firm then competes with both the product and price by introducing its new product after observing the first firm's product. We also comment on the case in which the second firm cannot change its offered product and consequently only responds with a pricing decision. We contribute to the literature with our model by capturing the product substitution effect on the feature quality level which also allows us to directly capture the effect of commonness and uniqueness of features on substitution effects. The advantage of our model is crucial in settings where the set of potential features and feature levels is finite and small such that it cannot be approximated by continuous variables. In the last part, we further explore product entry decisions with feature and quality level selections in monopoly and duopoly settings by extending the analysis from the second part. We first consider the simultaneous entry setting where the firms do not know the competitor's product choice beforehand and have to commit to their decision. Second, we consider a new product entry from one firm and a price-only response from the other firm subsequently over multiple periods. We then consider the setting where the second firm has a probability over its decision on whether to enter with a new product or respond with only a price. Lastly, we consider a monopolistic firm that tries to maximize its total profit by allocating features and quality levels to its two products having their own brands. The results in these settings complement our contributions from the previous part by showing that modeling products using unique and common features with varying quality levels is not only fully defining the products but also expandable to different settings that can capture the various market dynamics that can occur between the competitors and the competing products. In summary, we model and analyze the firms' selection of unique and common features for their new products in monopolistic and competitive market settings. We derive insights from analytical and numerical results that would help the managers to decide under these settings.