Etiyopya Futbol Federasyonunda toplam kalite yönetiminin uygulamalarının incelenmesi
Investigation of total quality management application in Ethiopia Football Federation
- Tez No: 795068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı; Etiyopya Futbol federasyonu toplam kalite yönetimi uygulamalarının ve yaşanan sorunlar tespit edilmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerigetirmeyi amaçlanacaktır. Evrende ulaşılması gereken birim sayısı belirlendikten sonra tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak alt gruplara ayrılmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın örneklemini federasyonun yönetim kadrosu, yürütücü kurulu, futbol hakemi, futbol koçu, spor gazeteciliği, oyuncu gibi kadrolarında bulunan ve izleyici statüsünde olan toplam 150 kişi (28 Kadın, 122 Erkek) oluşturmaktadır. Çalışmayla ilgili verileri toplamak amacıyla Etiyopya Futbol Federasyonu'nda toplam kalite yönetimi ilkelerinin uygulama düzeyini ölçmek için bir anket geliştirilmiştir. Elde edilen Verilerin analizinde SPSS 22 IMB istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın temel amacı ile ilgili sonuçlara göre; Katılıcıların TKY uygulamaları alt boyutlarından en yüksek üst yönetim ve yöneticilerin liderliği alt boyutuna yönelik puanları olduğu tespit edilmiştir. En düşük puan ise müşteri odaklılık alt boyutunda olduğu gözlenmiştir. Genel olarak bütün alt boyutların puanlarının ise düşük düzeyde olduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda katılımcıların TKY uygulamalarına yönelik görüşlerinin düşük düzeyde olduğu ifade edilebilir. Yapılan bu çalışmada Etiyopya'ya Futbol Federasyonu yöneticilerinin TKY'ye bakış açılarının düşük düzeyde olduğu dikkate alındığında, federasyon yöneticilerinin TKY eğitimine tabi tutulmaları, bu konuda federasyonun profesyonel destek alması gerektiği değerlendirilmektedir. Bir de federasyon yöneticilerine müşteri odaklılığa yönelik bir bakış açısının kazandırılmasının, kulüplerin, sporseverlerin ve diğer paydaşların birer dış müşteri olduğu, çalışanların ise iç müşteri olduğuna yönelik bakış açısının kazandırılmasının gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate total quality management practices in Ethiopia's Football federation and aimed to identify the problems encountered and also to suggest convenient solutions for these problems. After determining the number of units to be reached in the universe, it was divided into subgroups using the stratified sampling method.In this context, the sample of the study consists of a total of 150 people (28 Women, 122 Men) who are in the federation's management staff, executive committee, Football referee, Football coach, sports journalism, Player and have the status of spectator. In order to collect data related to the study, a questionnaire was developed to measure the level of application of total quality management principles in the Ethiopian Football Federation. SPSS 22 IMB statistical package program was used in the analysis of the obtained data. According to the results related to the main purpose of the research; It has been determined that the participants have the highest scores for the top management and managers' leadership dimension from sub-dimension of the TQM practices. The lowest score was observed in the customer focuse sub-dimension. In general, it was observed that the scores of all sub-dimensions of TQM were low. In this context, it can be stated that the participants' views on TQM practices are at a low level. In this study, it is considered that the managers of the Football Federation in Ethiopia have a low perspective on TQM, in this regard the federation managers should be trained in TQM and the federation should receive professional support. In addition, it is necessary to give a training to the federation managers in order to improve there perspective on customer-oriented leadership skills and to aware them clubs sports fans and other stakeholders are external customers, while employees are internal customers.