Evrim teorisi ateizm ilişkisi Richard Dawkins örneği
Relationship between evolution and atheism: Instance of Richard Dawkins
  1. Tez No: 795093
  2. Yazar: ENES BAŞIBÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilimsel teoriler genellikle bilimsel sınırlar içerisinde ele alınırlar. Ancak bazı teoriler bilimin sınırlarının dışına çıkarak insanlığın düşünme biçimine etki etmiştir. Ortaya atıldığı ilk günlerden itibaren kamuoyu nezdinde büyük bir ilgi kazanan evrim teorisi de bunlardan biridir. Charles Darwin, teoriyi ortaya koymadan evvel içinde bulunduğu toplumun genel inanışlarına aykırı olacağı endişesine kapılmış bu yüzden teorisini yazdıktan sonra, üzerinden yirmi küsur yıl geçince yayınlamaya karar vermiştir. Onun bu çekingenliğinin arkasında teoriye bugün bile gelmeye devam eden tepkiler yatmaktadır. Ancak evrim teorisine gelen tepkilerin nedenini anlamak için teorinin iddialarının doğru anlaşılması gerekmektedir. Zira teori, kötümser düşüncelerle ortaya atılmış bir komplo veya Tanrı aleyhine sunulmuş geçersiz iddialar topluluğu değildir. Bunun yerine doğaya ilişkin gözlemler yapan bir doğa bilimcisinin, sistematik şekilde yapılmış gözlemlerini sunar. Farklı bilim dallarında bu teori ele alınmış ve Darwin'in ortaya koyduğu hipotezler test edilmiştir. Bazı beklentilerin aksine evrim teorisi, pek çok hipotezden başarıyla doğrulanarak çıkmıştır. Bu durum teoriyi kötümser bir dünya görüşü olmanın dışına çıkararak onun doğaya ilişkin yaptığı açıklamalarını ciddi şekilde ele alınması gerektirmektedir. Bir teoriye hakkında yeterli delil olup olmadığı açısından bakmak, bilimsel açıdan en doğru yaklaşımdır. Ancak bilimsel teoriler her zaman bu nazariye ile ele alınmazlar. Bunun yerine herhangi bir felsefi görüşün lehinde veya aleyhinde ele alınıp kendi mecralarından kopartılarak yorumlanabilirler. Evrim teorisi bilimsel bağlamından koparılarak çeşitli felsefî doktrinlerin kabullerine göre yorumlanan en çarpıcı teorilerden biri olmuştur. Biyolog kimliğiyle teori üzerine çok sayıda eser kaleme alan Richard Dawkins, teoriyi yorumlama konusunda bilimsel tarafsızlık sergileyememiştir. O, kendi dünya görüşünü haklı çıkarma adına evrimin natüralist yorumunu sunarak Tanrı veya metafizik söylemlerin tümüne kapıları kapatmayı seçmiştir. Bu anlamda evrim, artık sadece bir teori olarak kalmayıp felsefi bir görüşü dikte etmenin aracına dönüşmüştür. Bu araştırmamızda evrim teorisi, Dawkins'in penceresinden sunularak onun ateizm ile olan ilişkisine ışık tutulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Scientific theories are generally considered within scientific boundaries. However, some theories have gone beyond the limits of science and have influenced the way of thinking of humanity. One of these is the theory of evolution, which has gained a lot of attention from the public since the first days of its introduction. Before presenting the theory, Charles Darwin was concerned that it would contradict the general beliefs of the society he lived in, so after writing his theory, he decided to publish it twenty-odd years later. Behind his shyness lies the reactions to the theory that continue to come even today. However, in order to understand the reasons for the reactions to the theory of evolution, the claims of the theory must be understood correctly. For theory is not a conspiracy with pessimistic thoughts or a collection of invalid claims against God. Instead, it presents the systematic observations of a naturalist who makes observations about nature. This theory has been discussed in different branches of science and Darwin's hypotheses have been tested. Contrary to some expectations, the theory of evolution has been successfully confirmed by many hypotheses. This situation takes the theory out of being a pessimistic worldview and requires serious consideration of its explanations about nature. It is the most scientifically correct approach to look at a theory in terms of whether there is sufficient evidence about it. However, scientific theories are not always handled with this theory. Instead, they can be interpreted for or against any worldview and cut off from their own environment. The theory of evolution has been one of the most striking theories that has been detached from its scientific context and interpreted according to the acceptances of various philosophical doctrines. Richard Dawkins, who wrote many works on theory as a biologist, could not display scientific impartiality in interpreting the theory. He has chosen to close the door to all discourses of God or metaphysics by presenting a naturalistic interpretation of evolution in order to justify his worldview. In this sense, evolution is no longer just a theory, but a tool for dictating a philosophical view. In this research, the theory of evolution will be presented from Dawkins' perspective, and it will be tried to shed light on its relationship with atheism.