Filo araçlarının kümeleme yöntemiyle hasar analizi
Damage analysis by clustering of fleet vehicles
  1. Tez No: 795094
  2. Yazar: BURAK AYLIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de ve dünyada sigortacılık sektörü günden güne gelişmektedir. Sigortacılık sektörünün maddi olarak sürdürülebilirliği için alınan primler kadar oluşan hasarlar sonucunda ödenen tazminatlar da bir o kadar öneme sahiptir. Hasarların kümelenmesi ile doğru politikalar üretilerek şirketlerin karlılığı arttırabilir durumdadır. Filo firmalarının önemi ve adedi giderek artmasıyla buradaki hasarların da incelenmesi sigorta şirketleri için büyük bir önem arz eder hale gelmiştir. Yapılan çalışmada filo firmalarının hasarları incelenerek hasar özelliklerine göre kümelendirmeleri yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan veriler Türkiye'nin önde sigorta firmalarından biri olan Anadolu Sigorta'dan elde edilmiştir. Veriler anonimleştirilerek kullanılmıştır. Literatürde filo firmalarının hasarlarının değerlendirildiği çalışmaya rastlanmamıştır. Oluşan hasarlarda kullanıcı, araç özellikleri vb. benzeri sebeplerin etkisi ile oluşacak kümelerin incelenmesi amacıyla bu proje ele alınmıştır. Kümelerin oluşturulabilmesi için K-Ortalamalar algoritmasından faydalanılmıştır. Çalışma Kasko kullanım şekli 'Hususi Otomobil' araçları üzerinde yapılmıştır. Çıkan sonuçlar, Filo firmalarına oluşan hasarlarda daha düşük tazminatların ödenmesi ve sigorta şirket karlılığın arttırılması noktasında faydalı kararlar alınmasında destekleyici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The insurance sector in Turkey and in the world is developing day by day. For the financial sustainability of the insurance sector, the compensations paid as a result of the damages are as important as the premiums received. With the clustering of damages, the right policies can be produced and the profitability of the companies can be increased. With the increasing importance and number of fleet companies, it has become of great importance for insurance companies to examine the damages here. In the study, the damages of the fleet companies were examined and clustered according to the damage characteristics. The data used in this study were obtained from Anadolu Sigorta, one of the leading insurance companies in Turkey. The data has been anonymized and used. There is no study in the literature evaluating the damage of fleet companies. In case of damage, the user, vehicle characteristics, etc. This project has been discussed in order to examine the clusters that will be formed by the effect of similar reasons. K-Means algorithm was used to create clusters. The study was carried out on 'Private Automobile' vehicles. The results will be supportive in making useful decisions in terms of paying lower indemnities to the fleet companies and increasing the profitability of the insurance company.