Metinlerarasılık bağlamında Guillermo Del Toro sinemasında Francisco Goya eserlerinin etkisi
The efect of the work of Francisco Goya on the movies of Guillermo Del Toro in the contxt of intertertextuality
  1. Tez No: 795095
  2. Yazar: ŞEYDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sinema ilk keşfinden bu yana milyonların dikkatini çekmeyi başarabilen bir sanat dalı olmuştur. İlk yıllarda belgesel niteliği taşıyan sinema sonraki yıllar da anlatı yapısı olarak değişiklik göstermiştir. Geleneksel anlatı yapısı denilen Hollywood Sinemasının bir diğer adı da ticari sinema olarak adlandırılmaktadır. Diğer bir anlatı biçimi olan modern anlatı sineması ise daha toplumsal ve gerçekçi filmleriyle tanınmaktadır. Modernitenin kendine hizmet ettiği düşüncesi ve belli başlı kuralları postmodern kavramının ortaya çıkmasının nedenlerinden biri olmuştur. 1980'li yıllarda sinemada da varlığını göstermeye başlayan postmodern anlatı eserlere daha özgür ve çoksesli bir yapı sunmaktadır. Sanata birçok yenilik getiren postmodern kavramının getirdiği yeniliklerden biri de metinlerarasılık kavramı olmuştur. Bu kavram postmodern dönemin okuma yöntemi olarak anılmaktadır. İki eserin birbiri arasındaki Alışveriş anlatmak için kullanılan metinlerarasılık kavramı günümüzde çok sık başvurulan bir yöntem haline gelmiştir. Bu çalışmada metinlerarasılık bağlamında Guillermo Del Toro sinemasında Francisco Goya eserlerinin etkisi üzerine tartışılmaktadır. Birinci bölümde kısaca üçüncü sinemanın ne olduğu ne nasıl ortaya çıktığı özelinde Meksika Sineması ve Guillermo Del Toro sineması özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde çalışmanın kuramsal zeminini oluşturan metinlerarasılık kavramı ve alt başlıkları resim sinema arasındaki ilişki anlatılmaktır. Son bölüm de ise Del Toro ve Goya eserlerinin analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cinema has been a branch of art that has managed to attract the attention of millions since its first harmony. After the cinema, which had the documentary features of the first years, changes were made in terms of its narrative structure. The other name of hollywood cinema, which is called traditional narrative structure, is also called commercial cinema. The modern cinema narrative, which is another narrative form, is known for its more social and realistic films. The idea of self-serving and certain rules of modernity have been one of the reasons for the emergence of the postmodern concept. It offers a freer and polyphonic structure to postmodern narrative works, which began to exist in cinema in the 1980s. One of the innovations brought by the postmodern concept, which brought many innovations to art, has been the concept of intertextuality. A concept is described as a postmodern reading period method. The concept of intertextuality, which is used to describe the Exchange between two works, has become a frequently used method today. In this study, intertextuality charges are discussed on the effect of Francisco Goya files on Guillermo Del Toro cinema. Shortly after the first part, the features of Mexican Cinema and Guillermo Del Toro cinema were announced, in particular what the third cinema was. Starting from the second part, the relationship between the concept of intertextuality and its sub-bases, picture and cinema, which forms the theoretical ground, is explained. In the last part, the analysis of Del Toro and Goya systems is written.