Gelişen teknoloji bağlamında grafik arayüz tasarımı ve mobil uygulamalar: Oyunlar, uygulamalar
Graphical interface design and mobile applications in the context of developing technology: Games, applications
- Tez No: 795102
- Danışmanlar: DOÇ. ENGİN ÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mobil uygulamalardaki grafik arayüzlerin tasarım eleştirisi yapılırken, genel tasarım dilinin haricinde dönemsel teknolojik yeterliklerin de hesaba katılarak görüş bildirilmesi gerekli görülmektedir. Çünkü teknolojik açıdan sürekli gelişmeye devam eden mobil cihaz evreninin, arayüzlerdeki grafik dile doğrudan etki ettiği düşünülmektedir. Araştırma kapsamında mobil cihazlarda kullanılan uygulamaların grafik arayüz tasarımları ele alınırken, tarihsel gelişim süreçlerinin betimlenmesi ve dökümünün yanı sıra seçilen örneklemin grafik dilinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda belirlenen konu başlıkları grafik arayüz tasarımı, mobil evren ve örneklemin inceleneceği mobil uygulama incelemeleri olarak belirlenmiştir. Çalışmada literatür taramasına dayalı doküman inceleme ve karşılaştırmalı betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; bir mobil uygulamanın grafik arayüz tasarımı hazırlanırken, tasarımın temel eleman ve ilkeleri, arayüzün prensipleri gibi görsel kriterlerin önemli olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, bu kriterleri doğrudan etkilediği görülen, uygulamanın sunulacağı mobil aygıtın teknik özelliklerini belirleyen teknolojik gelişmeler vb. unsurların birbirleri ile olan uyumunun da son derece önemli olduğu görülmüştür. Tasarımcıların da üretimlerini bu bilgiler doğrultusunda yapması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu veriler ışığında tasarımcılara ve yeni araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When criticising the design of graphical interfaces in mobile applications, it is necessary to consider the periodic technological competencies in addition to the general design language. Accordingly, it is thought that the mobile device universe, which continues to develop technologically, directly affects the graphic language in the interfaces. Within the scope of the research, while discussing the graphic interface designs of applications used on mobile devices, it aims to describe and analyse the historical development processes and examine the selected sample's graphic language. The topics determined in this regard are graphic interface design, the mobile universe and mobile application reviews in which the sample will be examined. Document analysis based on literature review and comparative descriptive analysis methods were used in the study. As a result of the research, it was determined that visual criteria, such as the basic elements and principles of the design and the principles of the interface, are important when preparing the graphic interface design of a mobile application. In addition, it has been seen that the compatibility of the elements that directly affect these criteria, such as technological developments that determine the technical specifications of the mobile device on which the application will be presented, etc., is also extremely important. It was concluded that designers should make their productions aligned with this information. In light of these data, suggestions have been made to designers and new researchers.