Görsel sanatlar dersinde dijital grafik tasarım ürünü oluşturulmasına yönelik öğretmen yaklaşım ve görüşleri
Teacher approaches and opinions towards creating graphic design product in visual arts course
  1. Tez No: 853108
  2. Yazar: ANIL BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler, iletişimin görsel dili olan grafik tasarımı doğrudan etkilemiştir. Grafik tasarım, internet siteleri, mobil uygulamalar, sosyal medya ve dijital reklamlar gibi günlük yaşantımızın her alanında karşımıza çıkarak hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle, grafik tasarım becerileri, dijitalleşen dünyada birçok meslek dalında ve sektörde önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır. Özellikle web tasarımı, kullanıcı arayüzü tasarımı, dijital pazarlama gibi alanlarda grafik tasarım bilgisi ve yetenekleri kritik öneme sahiptir. Günümüzde, Görsel Sanatlar dersi içinde yer alan grafik tasarımda, geleneksel yöntemler hala varlığını sürdürse de teknoloji ile iç içe olan ortaokul ve lise öğrencileri için teknoloji destekli tasarımların oluşturulması çağın gerekliliğidir. Bu, gelecekteki meslek seçimleri ve profesyonel yaşamları açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye' de ortaokul ve liselerde okutulan Görsel Sanatlar dersinde, dijital grafik tasarım ürünü oluşturulmasına yönelik öğretmen yaklaşımlarının ve görüşlerinin incelenerek mevcut durumun ortaya çıkarılmasını amaçlayan bu çalışma, nitel araştırma yöntemi desenlerinden betimleyici durum çalışması şeklinde gerçekleştirilmiş, bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenmiş; grafik tasarım konusunda, tasarım ürünü oluşturmaya yönelik uygulama yaptıran 53 gönüllü görsel sanatlar öğretmeni çalışmaya dahil edilmiştir. Verilere ulaşmak için araştırmacı tarafından literatür bulgularına ve akademik danışman görüşlerine dayalı olarak geliştirilen açık uçlu anket soruları kullanılmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesi tematik içerik analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, öğretmenlerin %75,4' ünün dijital tasarım ürünü oluşturma ile ilgili eğitim almadığı ve/veya kurslara katılmadığı, eğitim alanların ise eğitim kazanımlarını meslek hayatlarında tam anlamıyla kullanamadıkları; tasarım ürünü oluşturulmasında ekonomik olması ve erişilebilirlik faktörleri nedeniyle geleneksel yöntemleri tercih ettiği; bilgi ve uygulama eksikliği, maddi durum ve donanım yetersizliği nedeniyle dijital tasarım ürünü oluşturamadıkları tespit edilmiştir. Bu bağlamda, görsel sanatlar dersinde teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelişen grafik tasarımın öğretimi için geleneksel yöntemlerin dışına çıkılması, mevcut algıların değiştirilmesi ve öğrencilerin teknolojik becerilerinin desteklenmesi amacıyla adımlar atılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in the field of technology have directly affected graphic design, which is the visual language of communication. Graphic design has become an indispensable part of our lives, appearing in every aspect of our daily lives such as websites, mobile applications, social media and digital advertisements. Therefore, graphic design skills provide a significant competitive advantage in many professions and sectors in the digitalizing world. Graphic design knowledge and skills are of critical importance, especially in areas such as web design, user interface design and digital marketing. Today, although traditional methods still exist in graphic design, which is included in the Visual Arts course, creating technology-supported designs for middle school and high school students who are intertwined with technology is a necessity of the age. This is of great importance for their future career choices and professional lives. This study, which aims to reveal the current situation by examining teacher approaches and opinions towards the creation of digital graphic design products in the Visual Arts course taught in secondary and high schools in Turkey, was carried out as a descriptive case study, one of the qualitative research method patterns, and a holistic single case pattern was used. The study group was determined by criterion sampling, one of the purposeful sampling methods; In the field of graphic design, 53 volunteer visual arts teachers who practiced creating design products were included in the study. To obtain the data, open-ended survey questions developed by the researcher based on literature findings and academic advisor opinions were used. Analysis of the collected data was carried out using the thematic content analysis method. The research results show that 75.4% of teachers did not receive training and/or did not attend courses on creating digital design products, and those who received training could not fully use their educational achievements in their professional lives; prefers traditional methods in creating design products due to their affordability and accessibility factors; it has been determined that they cannot create digital design products due to lack of knowledge and application, financial situation and lack of equipment. In this context, it is recommended to go beyond traditional methods for teaching graphic design, which develops due to technological developments in the visual arts course, to change current perceptions and to take steps to support students' technological skills.