Sofra seramiği ürünlerinde dijital baskı tekniğinin tüketici tercihleri bağlamında Kütahya sofralarına yansıması: Sofra seramiği uygulama örneği
The impact of digital printing techniques on tableware products in the context of consumer preferences on Kütahya table settings: A case study of tableware practice
- Tez No: 892979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE BULDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tasarım kavramı, insan gereksiniminin işlevsel ve estetik olarak karşılama eyleminin ilk adımı olarak tanımlanmakla birlikte farklı eylemlere hizmet eden birçok tasarım disiplini mevcuttur. Grafik tasarım da bu tasarım disiplinlerinden bir tanesi olup, bir fikrin ya da konunun görsel olarak ifade edilmesi sanatı olarak tanımlanabilir. İlgi alanı (kitap, dergi, poster/afiş, arayüz, yeme-içme araç gereçleri vb.) oldukça geniş bir yelpazeye sahip grafik tasarımın, gelişen teknoloji ve üretim/uygulama teknikleriyle birlikte her alanda etkin bir şekilde kullanıldığı gözlemlenmektedir. Çalışma kapsamında incelenen sofra seramiği sektöründe de grafik tasarımın önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Özellikle dijital baskı tekniğinin zaman ve sunduğu alternatifler açısından sofra seramiği üzerindeki etkisini ortaya koymak/anlamak ve bunu kullanıcı üzerinden gözlemlemek bu tezin en birincil amacını oluşturmaktadır. Çalışmada 5li likert ölçeği kullanılarak gönüllü katılım esasına dayalı ve çevrimiçi ortamda hazırlanmış anket çalışması kullanılmış, Kütahya ilinde ikamet eden kullanıcı/tüketiciler ile çalışma sınırlandırılmıştır. Anket çalışmasından elde edilen verilerle birlikte Kütahya ili konut sofraları için uygulama önerisi/önerileri geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bölgesel bir perspektif sunarak yerel kültür ve talepler üzerinden Kütahya ili özelinde yapılan bu çalışmadan elde edilen sonuç ürünlerin, diğer bölgeler ya da kültürler için de benzer çalışmaların yapılmasına öncü olması açısından literatüre ve alanda çalışan profesyonellere/firmalara önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although design is defined as the first step of satisfying human needs functionally and aesthetically, many design disciplines serve different actions. Graphic design is one of these disciplines and can be defined as visually expressing an idea or subject. It is observed that graphic design, which has a wide range of areas of interest (books, magazines, posters/banners, interfaces, food and beverage equipment, etc.), is used effectively in every field together with developing technology and production/practice techniques. It is seen that graphic design plays an important role in the table ceramics sector examined within the scope of the study. The primary purpose of this thesis is to reveal/understand the impact of digital printing techniques on tableware, especially in terms of time and the alternatives it offers, and to observe this through the user. In the study, a survey prepared online and based on voluntary participation using a 5-point Likert scale was used, and the study was limited to users/consumers residing in Kütahya. It was aimed to develop practice proposals for residential tables in Kütahya, together with the data obtained from the survey. It is thought that the results obtained from this study, which was conducted specifically in the province of Kütahya by offering a regional perspective based on local culture and demands, will make significant contributions to the literature and professionals/companies working in the field, in terms of pioneering similar studies for other regions or cultures.