Görüntü şifrelemede kullanılan kaotik haritaların incelenmesi ve hibrit bir yöntem önerisi
Analysis of chaotic maps used in image encryption and suggestion for a hybrid method
- Tez No: 795132
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN TUNALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Maltepe Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüz teknolojileri göz önüne alındığında günlük yaşantımızda en çok paylaşımda bulunulan verilerin multimedya verileri olduğu görülmektedir. Ağ üzerinden multimedya verileri farklı sunuculara iletilmektedir. Herkese açık olan bu ağlar üzerindeki verilerin güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Verilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesini ve güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmanın en etkili yolu şifreleme tekniklerinin kullanılmasıdır. Verilerin şifrelenmesi çoğunlukla ya kriptografik teknikler ile ya da kaotik teknikler ile sağlanmaktadır. Görüntü verilerinin güvenliğinin sağlanması sürecinde çoğunlukla kaotik teknikler kullanılmaktadır. Kaotik teknikleri yardımıyla görüntüye ait pikseller kaotik tekniğin yapısına göre karıştırılmakta, değerleri değiştirilmekte veya iki yöntem birlikte kullanılmaktadır. Multimedya uygulamalarının ve mobil cihazlarda veri paylaşımının artması bilim insanlarının görüntü şifreleme alanında çalışmalar yapmasına olanak sağlamıştır. Görüntü şifreleme yöntemleri zaman içerisinde evrilmiş ve birbirinden farklı teknikler ortaya atılmıştır. Bu tekniklerin pek çoğunda kaotik tekniklerden faydalanılmıştır. Bu tez çalışmasında farklı çalışmalarda sıklıkla kullanılan kaotik tekniklerin detayları incelenmiş ve bir araya getirilmiştir. Bununla birlikte bilim insanları tarafından önerilecek yöntemlerin güvenilirliğini test edebilmek amacıyla literatürde kullanılan test tekniklerine de yer verilmiştir. Ayrıca yine kaotik teknikleri kullanan hibrit bir yöntem önerilmiş ve görüntü şifrelemede kullanımı gerçekleştirilmiştir. Yöntemin güvenilirliği çeşitli testler yapılarak ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering today's technologies, it is seen that the most shared data in our daily life is multimedia data. Multimedia data are transmitted to different servers over the network. It is necessary to ensure the security of data on these networks that are open to everyone. The most effective way to prevent data from falling into the hands of unwanted people and to eliminate security problems is the use of encryption techniques. Encryption of data is mostly provided either by cryptographic techniques or by chaotic techniques. Chaotic techniques are mostly used in the process of ensuring the security of image data. With the help of chaotic techniques, the pixels of the image are mixed according to the structure of the chaotic technique, their values are changed or both methods are used together. The increase in multimedia applications and data sharing on mobile devices has allowed scientists to work in the field of image encryption. Image encryption methods have evolved over time, and different techniques have been proposed. Chaotic techniques were used in most of these techniques. In this thesis, the details of the chaotic techniques frequently used in different studies were examined and brought together. In addition, test techniques used in the literature are also included in order to test the reliability of the methods proposed by scientists. In addition, a hybrid method using chaotic techniques has been proposed, and its use in image encryption has been realized. The reliability of the method has been proven by various tests.