Measurements of the dijet mass cross section and comparison to fixed order theory predictions and qcd fits with the CMS detector at √s=13 TEV for 2016 data
CMS deneyi 2016 verileri ile √s= 13 TEV'de iki jet kütle tesir kesiti ölçümleri, teori tahminleri ve krd karşılaştırmaları
- Tez No: 795134
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, BHÇ'de yer alan CMS detektöründen, 2016 yılında √s = 13 TeV'de alınan 35.9 fb^(-1)'lık p-p çarpışma verisi kullanılarak ikili jet kütlesi tesir kesiti ölçümü |y| ≤2.5 rapidite aralığında yapılmıştır. İkili jet kütlesi tesir kesitleri ölçümleri, ikili jet kütlesi ve ikili jet sisteminin rapiditesinin fonksiyonu olarak gerçekleştirilmiştir. Detektör etkilerinden arındırılmış ikili jet sinyalleri ileri veri açma teknikleri kullanılarak elde edilmiştir. Pertürbatif KRD teorisinin NNLO hesaplamaları kullanılarak teori ve veri karşılaştırması yapılmıştır. Elde edilen ölçümler KRD analizi gerçekleştirmek için kullanılmış ve PDF'lerin belirlenmesindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dijet jet mass cross-section measurement is performed in the |y| ≤ 2.5 rapidity range using 35.9 fb^(-1) p-p collision data obtained from the CMS detector located on the LHC at √s = 13 TeV in 2016. Measurements are presented as a function of the dijet mass and the maximum rapidity of the dijet system. Detector effects were removed by using advanced data unfolding techniques. Theory and data comparisons were made using the NNLO calculations of the perturbative QCD theory. The measurement is used in a comprehensive QCD analysis in next-to-next-to-leading order to understand the effect of the measurement on the determination of the PDFs.