Karbon ayak izi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Bandırma ilçesi üzerine mekânsal ekonometrik bir uygulama
The relationship between carbon footprint and economic growth: A spatial econometric application on the Bandırma district
  1. Tez No: 795162
  2. Yazar: AYGÜL GİDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanayi devrimiyle başlayan teknolojik gelişmeler, üretim ve tüketim faaliyetlerini hızlandırmıştır. Üretim faaliyetlerinin hızlanması, üretimde girdi olarak kullanılan fosil yakıt kullanımını artırmaktadır. Fosil yakıt kullanımı ise CO2 salınımına neden olmaktadır. CO2 salınımının artması, hem sınırlı olan doğal kaynakların tükenmesine hem de çevre kirliliğine yol açmaktadır. CO2 salınımının atmosfere doğrudan etki ederek sera gazı oluşturması, özellikle insan hayatını derinden etkileyen küresel ısınma ve iklim değişikliği problemine sebep olmaktadır. Yapılan faaliyetler sonucu, atmosfere salınan sera gazlarının karbondioksit cinsinden karşılığını gösteren karbon ayak izi, çevreye verilen tahribatı ölçebilmek için yaygın kullanılan bir araçtır. Dolayısıyla karbon ayak izi miktarını azaltmak söz konusu problemlerin önlenebilmesi adına çözüm niteliğindedir. Bu bağlamda ülkelerin düşük karbonlu bir üretim anlayışı benimsenmesi, bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada, Bandırma ilçesinin merkez mahalleleri üzerine mekânsal ekonometrik bir uygulama yapılarak, kişi başına düşen gelir ile kişi başına düşen karbon ayak izi değişkenleri arasındaki mekânsal ilişki incelenmiştir. Analiz sonuçları, ilçe ekonomisi ile kişi başına düşen karbon ayak izi arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Diğer bir deyişle ilçe ekonomisi büyüdükçe çevre kirliliği de artmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın ilçe yönetimleri ve ülke genelindeki karar alıcılar için çevre koruma politikalarının belirlenmesinde ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme stratejisi oluşturulmasında yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments that started with the industrial revolution have accelerated production and consumption activities. The acceleration of production activities leads to an increase in the use of fossil fuels, which are used as inputs in production. Fossil fuel use, in turn, leads to CO2 emissions. The increase in CO2 emissions causes both the depletion of limited natural resources and environmental pollution. The direct effect of CO2 emissions on the atmosphere, resulting in the formation of greenhouse gases, causes global warming and climate change problems that deeply affect human life. The carbon footprint, which represents the amount of greenhouse gases emitted into the atmosphere, is a widely used tool for measuring the environmental damage caused. Therefore, reducing the carbon footprint is a solution for preventing these problems. In this context, adopting a low-carbon production approach has become a necessity for countries. In this study, a spatial econometric application was made on the central neighborhoods of Bandırma district and the spatial relationship between per capita income and per capita carbon footprint variables was examined. The results of the analysis showed that there is a positive relationship between the district economy and the carbon footprint per capita. In other words, as the economy of the district grows, environmental pollution also increases. In this context, it is thought that the study will guide the district administrations and decision makers throughout the country in determining environmental protection policies and creating a sustainable economic growth strategy.