Seçilmiş OECD ülkelerinde yeşil ekonomik büyüme ile çevresel sürdürülebilirlik ilişkisi: Bir panel veri analizi
The relationship between green economic growth and environmental sustainability in selected OECD countries: A panel data analysis
- Tez No: 953888
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN, DOÇ. DR. BÜŞRA KARATAŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küresel çevresel bozulmanın ekosistem dengesi ve insan refahı üzerindeki olumsuz etkileri, çevreyle uyumlu büyüme modellerinin bu sürece katkı sunabileceğine dair tartışmaları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, bu tez çalışmasında yeşil büyüme ile çevresel sürdürülebilirlik arasındaki ilişki en kirletici 10 OECD ülkesi için 1971-2022 döneminde incelenmektedir. Yeşil büyümenin enerji verimlililiği ve karbon verimliliği olarak iki temel göstergede ölçüldüğü bu çalışmada çevresel sürdürülebilirlik de materyal ayak izi, ekolojik ayak izi ve karbon ayak izi göstergeleri ile temsil edilmektedir. Tezde metodolojik açıdan ilk olarak; yatay-kesit bağımlılığı ve eğim homojenliği/heterojenliği testleri uygulanmaktadır. Daha sonra serilerin durağanlık düzeyleri PANIC ve Panel Fourier KPSS birim kök testleriyle belirlenmektedir. Seriler arasındaki uzun dönemli denge ilişkisi ise Westerlund ve Kesirli Frekanslı Panel Fourier eşbütünleşme testi aracılığıyla analiz edilmektedir. Serilerin uzun dönem katsayı tahminleri DSUR, panel FMOLS ve panel DOLS yöntemleriyle gerçekleştirilmektedir. Nedensellik analizlerinde ise wavelet dönüşümüne dayalı Dumitrescu-Hurlin ve Panel Fourier Granger nedensellik testleri uygulanmaktadır. Uzun dönem katsayı tahminlerinden elde edilen bulgulara göre, yeşil büyümenin çevresel tahribatı azaltarak çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağladığı görülmektedir. Nedensellik testlerine göre, ülkelere özgü heterojen sonuçlar tespit edilse de uzun dönemde panel geneli için seriler arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Bu sonuçlar, politika yapıcıları için çevresel sürdürülebilirliğin teşvik edilmesinde yeşil büyümenin iki alt göstergesi olan enerji verimliliği ve karbon verimliliği bağlamında ayrıntılı olarak politika önerilerinin geliştirilmesine hizmet edebilecektir.
Özet (Çeviri)
The adverse impacts of global environmental degradation on ecosystem balance and human well-being have led to discussions suggesting that environmentally compatible growth models may contribute to addressing this process. Therefore, this dissertation investigates the relationship between green growth and environmental sustainability for the ten most polluting OECD countries over the period 1971–2022. In this study, green growth is measured through two main indicators: energy efficiency and carbon productivity, while environmental sustainability is represented by material footprint, ecological footprint, and carbon footprint indicators. From a methodological perspective, the analysis first applies cross-sectional dependence tests and slope homogeneity/heterogeneity tests. Subsequently, the stationarity properties of the series are determined using the PANIC and Panel Fourier KPSS unit root tests. The long-run equilibrium relationships among the series are examined through the Westerlund and Fractional Frequency Panel Fourier cointegration test. Long-run coefficient estimates are obtained employing the DSUR, panel FMOLS, and panel DOLS methods. For causality analysis, the study utilizes the wavelet-based Dumitrescu-Hurlin and Panel Fourier Granger causality tests. According to the findings derived from the long-run coefficient estimations, green growth contributes to environmental sustainability by mitigating environmental degradation. Although the causality tests reveal country-specific heterogeneous results, a bidirectional causality relationship is identified among the series in the long run for the panel as a whole. These results can inform policymakers in developing detailed policy recommendations to promote environmental sustainability in the context of the two sub-indicators of green growth, namely energy efficiency and carbon productivity.