Feature analysis for recommender systems using transformer-based architectures
Transformatör tabanlı mimariler kullanan tavsiye sistemleri için öznitelik analizi
  1. Tez No: 795191
  2. Yazar: EMRE BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNGA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tavsiye sistemleri; milyarlarca öge arasından, onlar ile ilgili ögeleri kullanıcılara önermeye yardımcı olan teknoloji temelli çözümlerdir. Bu; bir film, yemek, tatil yeri, ayakkabı veya bir müzik parçası gibi herhangi bir şey olabilir. Sıralı ve oturum tabanlı tavsiye sistemleri, geleneksel tavsiye sistemlerinden farklı olarak kullanıcıların öğelerle etkileşim sırasına dikkat ederek öneriler yaparlar. Bu tür sistemlerin avantajı değişen zevkleri dikkate almalarıdır. Ayrıca, bazı yasal gereklilikler nedeniyle zaman zaman kullanıcıların verileri toplanamamaktadır ve tavsiye sistemi o oturumda elde edilen bilgilerle öneri yapmak zorunda kalmaktadır. Bu gibi nedenler, sıralı ve oturum tabanlı tavsiye sistemlerinin önemini oluşturur. Bu tezde, Transformers4rec framework kullanarak sıralı ve oturum tabanlı tavsiye sistemleriyle deneyler yapılmıştır. Transformatör mimarilerinin kısa etkileşim serilerinde daha iyi çalıştığı gözlemlenmiştir. Özellikle zaman tabanlı öznitelikler olmak üzere, ek özniteliklerin sonuçları iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca, sonuçların veri boyutu, şekli ve türüne göre değiştiği incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recommender systems are technology-based solutions that assist users by suggesting relevant items among millions of items. It could be anything like a movie, a meal, a vacation spot, shoes, or a piece of music. Unlike traditional recommender systems, sequential and session-based recommender systems make recommendations by paying attention to the order of items that users interact with. The advantage of such systems is that they take into account varying tastes. Additionally, due to some legal requirements, the users' data cannot be collected from some platforms, and the recommender system has to suggest the session's information without having any previous knowledge. It may only have to recommend products according to a few interactions in that session. These reasons constitute the importance of sequential and session-based recommender systems. In this thesis, we have experimented with sequential and session-based recommender systems using the Transformers4rec framework, which allows us to use transformer architectures in recommender systems. We observed that transformer architectures work better in short interaction sequences than long ones. We showed that additional features enhance the model's performance, particularly time-based features. Additionally, we examined and interpreted that the importance of features changes according to the size, shape, and type of data.