Konya vilayetinde kaçakçılık faaliyetleri (1867-1914)
Smuggling activities in Konya province(1867-1914)
- Tez No: 795230
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nde yaşanan siyasî, sosyal ve ekonomik gelişmelerin ve değişimlerin etkisiyle 1867-1914 yılları arasında Konya Vilayetinde meydana gelen kaçakçılık faaliyetleri mercek altına alınmıştır. Söz konusu etkiler sonucunda vergi ve yasa ihlalleri neticesinde kaçakçılığın arttığı tespit edilmiştir. Kaçakçılık faaliyetlerinin artmasından dolayı vilayette hem kaçakçılık suçları yaygınlaşmış hem de asayiş problemleri ortaya çıkmıştır. Merkezî idare ve vilayet yetkilileri, kaçakçılık faaliyetlerini takip ederek bunların engellenmesine yönelik çözüm arayışına girmiştir. Çalışmada, öncelikle Osmanlı Devleti'nde kaçakçılığı ortaya çıkaran unsurlar sorgulanmaktadır. Bununla birlikte Avrupalı ve yerli tüccarların, devlet personellerinin ve gayrimüslimlerin ortaya çıkan denetim boşluklarını nasıl kullandıkları ele alınmıştır. Buna karşın, Osmanlı hükümeti ve taşradaki yerel yöneticiler, kaçakçılık faaliyetlerini yasal ve idarî yöntemlere başvurarak çözümlemeye çalışmış ve kaçakçılığın engellenmesi için birtakım önlemler almışlardır. Bu önlemler kapsamında gümrük, silah, barut, tuz, tütün ve dinamit ile ilgili hazırlanan yasal düzenlemelerin ortaya çıkış süreçleri, sebep ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Ayrıca kaçakçılığı bir çıkar aracı olarak kullananların beşerî ve coğrafî faktörleri nasıl kullandıkları da irdelenmiştir. Son olarak Konya Vilayetinde, merkezi idarenin ve yerel görevlilerin kaçakçılık faaliyetlerine karşı aldıkları tedbirlerin başarılı olup olmadığı ile kaçakçılığın iktisadî, siyasî ve idarî sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, smuggling activities in the Konya Province between 1867 and 1914, influenced by political, social, and economic developments and changes in the Ottoman Empire, are examined in detail. It has been determined that smuggling increased as a result of tax and legal violations triggered by these effects. The increase in smuggling activities has caused public order problems and increased crime rates in the province. The central administration and provincial authorities have sought solutions to control this situation. The study first interrogates the factors that led to smuggling in the Ottoman Empire. Additionally, it addresses how European and local merchants, government officials, and non-Muslims exploited the resulting regulatory gaps. Conversely, the Ottoman government and local administrators in the provinces attempted to combat smuggling through legal and administrative methods, taking various measures to curb these activities. These measures included the introduction of legal regulations concerning customs, firearms, gunpowder, salt, tobacco, and dynamite. The processes, causes, and outcomes of these regulations are discussed in detail. Furthermore, the study explores how individuals and groups engaging in smuggling utilized human and geographical factors as tools of exploitation. Finally, it evaluates the effectiveness of the measures taken by the central administration and local officials against smuggling in the Konya Province and examines the economic, political, and administrative consequences of smuggling.