809 numaralı (1873-1877) konya vilayeti ayniyat defteri
Inventory ledger / ayniyat defteri no. 809 of the Konya province (1873-1877)
  1. Tez No: 953496
  2. Yazar: SERDAR AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNDÜ ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Osmanlı Devleti'nin 19. yüzyılında, Sadaret makamından diğer devlet kurumlarına, çeşitli kademelere, bakanlıklara, valiliklere ve vilayetlere gönderilen veya bu yerlerden gelen resmi yazışmaların kayıt altına alındığı Ayniyat Defterleri, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nin Bâb-ı Âli Evrak Odası'nda saklanan belgeler arasında bulunmaktadır. Bu defterler, askeri, idari, mali, mülki ve hukuki alanlarda geniş bir yelpazede konuları içermektedir. Bu çalışma kapsamında, Bâb-ı Âli Evrak Odası koleksiyonunda yer alan 809 numaralı Konya Ayniyat Defteri'nin 2 Mart 1873 ile 15 Mart 1877 (2 Muharrem 1290 - 29 Safer 1294) tarihleri arasındaki transkripsiyonu yapılarak, defterdeki her bir belge incelenmiştir. Bu doğrultuda, 1873-1877 yılları arasında Konya Vilayetinde meydana gelen borç anlaşmazlıkları, şikâyetler, eşkıyalık olayları, cinayetler, darp ve yaralama vakaları, hırsızlıklar, evlilik işlemleri, imar faaliyetleri, göç hareketleri, atanan ve görevden alınan memurlar, arazi, vakıf ve vergi işlemleri gibi çeşitli konular hakkında bilgi sunulmuştur. Bu çalışma ile Konya Vilayetinin ki bugün Konya, Antalya, Niğde, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Isparta, Burdur gibi şehirlerin 1873-1877 yılları arasındaki idari, hukuki, sosyal ve ekonomik tarihine katkıda bulunmanın yanı sıra, bölge tarihini araştıranlar ve bu dönemdeki gelişmeleri öğrenmek isteyenler için değerli bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the nineteenth century of the Ottoman Empire, the Ayniyat Registers—record books documenting official correspondence sent from the office of the Grand Vizier (Sadaret) to various state institutions, ministries, governorates, and provinces, as well as those received from these entities—are among the documents preserved in the Sublime Porte's Document Room of the Prime Ministry Ottoman Archives. These registers encompass a broad array of topics related to the military, administrative, financial, civil, and legal spheres. Within the scope of this study, a transcription and examination of each document in the Konya Ayniyat Register No. 809, which is part of the collection in the Sublime Porte's Document Room, has been carried out for the period between 2 March 1873 and 15 March 1877 (2 Muharram 1290 – 29 Safar 1294). Accordingly, the study provides information on various matters that occurred in the Konya Province between 1873 and 1877, such as debt disputes, complaints (shukka), cases of banditry, murders, incidents of assault and battery, thefts, marriage proceedings, construction activities, migration movements, the appointment and dismissal of officials, as well as matters related to land, waqf, and tax transactions. The aim of this study is not only to contribute to the administrative, legal, social, and economic history of Konya Province—which today includes the cities of Konya, Antalya, Niğde, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Isparta, and Burdur—during the years 1873–1877, but also to serve as a valuable resource for researchers investigating the region's history and those seeking to understand developments during this period.