Amasya ili Lygaeoıdea schıllıng, 1829 (Hemıptera: Heteroptera) faunasının taksonomik ve faunistik yönden araştırılması
A study on the Lygaeoidea (Hemiptera: Heteroptera) fauna of Amasya province, Turkey
  1. Tez No: 795268
  2. Yazar: DİLAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
2020-2021 yıllarında Amasya ve çevresinden farklı vejetasyona sahip 79 lokaliteden toplanmış olan Lygaeoidea üstfamilyasına ait 1123 ergin örnek ile gerçekleştirilen bu çalışmada, Lygaeidae familyasına ait 11 cinse bağlı 21 tür, Cymidae familyasına ait 1 cinse bağlı 3 tür, Blissidae familyasına ait 2 cinse bağlı 3 tür, Geocoridae familyasına ait 1 cinse bağlı 7 tür, Artheneidae familyasına ait 1 cinse bağlı 1 tür, Heterogasteridae familyasına ait 2 cinse bağlı 3 tür, Oxycarenidae familyasına ait 4 cinse bağlı 6 tür, Rhyparochromidae familyasına ait 22 cinse bağlı 40 tür, Piesmatidae familyasına ait 1 cinse bağlı 1 tür ve Berytidae familyasına ait 5 cinse bağlı 5 tür olmak üzere toplamda 10 familya içinde 50 cinse ait 90 tür belirlenmiştir. Tespit edilen türlerden 25 cinse bağlı 33 tür Karadeniz Bölgesi için, 14 cinse bağlı 18 tür ise araştırma bölgesinin içinde yer aldığı Orta Karadeniz Bölgesi için ilk kez kaydedilmiştir. 48 cinse ait 87 tür ise araştırma bölgesi olan Amasya'dan ilk kez bu çalışma ile belirlenmiştir. Ayrıca, Rhyparochromidae familyasına ait Drymus ryeii Douglas & Scott, 1865 Türkiye Heteroptera faunası için yeni kayıt olarak tespit edilmiş ve daha önce Türkiye'den sadece bir veya birkaç lokaliteden bilinen nadir dağılımlı türler olan Apterola lownii (Saunders, 1876), Lygaeosoma anatolicum Seidenstücker, 1960, Dimorphopterus blissoides (Barensprung, 1859), Emblethis amplus Seidenstücker, 1987, Emblethis latus Seidenstücker, 1966, Emblethis nox Kiritshenko, 1912, Emblethis sabulosus Seidenstücker, 1963, lschnodemus caspius Jakovlev, 1871, lschnocoris hemipterus (Schilling, 1829), Megalonotus emarginatus (Rey, 1888), Trapezonotus dispar Stål, 1872, Apoplymus pectoralis Fieber, 1859, Berytinus geniculatus (Horváth, 1885), Gampsocoris culicinus Seidenstücker, 1948 türlerine yeni lokalite bilgileri eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out with 1123 adult specimens belonging to the Lygaeoidea superfamily collected from 79 localities with different vegetation from Amasya and its surroundings in 2020-2021, 21 species belonging to 11 genera belonging to the family Lygaeidae, 3 species belonging to 1 genus belonging to the family Cymidae, 3 species belonging to 2 genera belonging to the family Blissidae. Species, 7 species belonging to 1 genus belonging to the family Geocoridae, 1 species belonging to 1 genus belonging to the family Artheneidae, 3 species belonging to 2 genera belonging to the family Heterogasteridae, 6 species belonging to 4 genera belonging to the family Oxycarenidae, 40 species belonging to the 22 genera belonging to the family Rhyparochromidae, 1 species belonging to the family Piesmatidae and 5 species belonging to 5 genera belonging to the Berytidae family a total of 90 species belonging to 50 genera in 10 families were determined. Among the detected species, 33 species belonging to 25 genera were recorded for the Black Sea Region for the first time, and 18 species belonging to 14 genera were recorded for the first time in the Central Black Sea Region, where the study area is located. 87 species belonging to 48 genera were determined for the first time from Amasya, the research area, with this study. In addition, Drymus ryeii Douglas & Scott, 1865 belonging to the Rhyparochromidae family was identified as a new record for the Heteroptera fauna of Turkey and Apterola lownii (Saunders, 1876), Lygaeosoma anatolicum Seidenstücker, 1960, Dimorphopterus blissoides (Barensprung, 1859), Emblethis amplus Seidenstücker, 1987, Emblethis latus Seidenstücker, 1966, Emblethis nox Kiritshenko, 1912, Emblethis sabulosus Seidenstücker, 1963, lschnodemus caspius Jakovlev, 1871, lschnocoris hemipterus (Schilling, 1829), Megalonotus emarginatus (Rey, 1888), Trapezonotus dispar Stål, 1872, Apoplymus pectoralis Fieber, 1859, Berytinus geniculatus (Horváth, 1885), Gampsocoris culicinus Seidenstücker, 1948 new locality information has been added.