The polymorphism of y-chromosome genes and immunological markers in Iraqi patients in azoospermia
Azospermide Iraklı hastalarda y-kromozom genlerinin ve immünolojik belirteçlerin polimorfizmi
  1. Tez No: 795271
  2. Yazar: MUSTAFA NADHEER KHAMEES AL-ANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Bağdat Valiliği'ndeki Yarmouk Hastanesi, Babel Valiliği'ndeki Babel Hastanesi, AL-Anbar Valiliği'ndeki AL-Safwa Hastanesi ve özel laboratuvarlardaki infertilite laboratuvarlarından yaşları 21-40 arasında değişen 100 erkekten sperm örneği toplanarak yapılmıştır. Toplanan örneklerin, Y kromozomu mikrodelesyonlarının yoğunluğuna bakılmıştır. Kontrol grubu, Azospermi olmayan 50 erkekten oluşmakla beraber diğer 50 erkek, hibridizasyon polimeraz zincir reaksiyonu ile Azospermi ile enfekte edilmiştir. Bu çalışmada immünolojik belirteçler (IL-6 ve IL-1beta) kullanılmış ve Y kromozomu azospermi faktörleri (AZF) mikrodelesyonları ile bir korelasyon olup olmadığına bakılmıştır. Y kromozomunda, AZFc delesyonlarının Y kromozomundaki AZFa ve AZFb mikrodelesyonlarından daha yaygın olduğunu bulunmuştur. Mevcut çalışmada, Interlökin-6 (IL-6) ile Y Kromozomu mikrodelesyonu arasında bir korelasyon söz konusu değilken, Interlökin-1 beta (IL-1Beta) ile Y Kromozomu mikrodelesyonu arasında bir korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, sperm samples were collected from 100 men between the ages of 21-40 from Yarmouk Hospital in Baghdad Governorate, Babel Hospital in Babel Governorate, AL-Safwa Hospital in AL-Anbar Governorate and infertility laboratories in private laboratories. The density of Y chromosome microdeletions in the collected samples was examined. The control group consisted of 50 men without Azoospermia, along with 50 other men infected with Azoospermia by hybridization polymerase chain reaction. In this study, immunological markers (IL-6 and IL-1beta) were used and it was examined whether there was a correlation with Y chromosome azoospermia factors (AZF) microdeletions. On the Y chromosome, AZFc deletions were found to be more common than AZFa and AZFb microdeletions on the Y chromosome. In the current study, while there is no correlation between Interleukin-6 (IL-6) and Y Chromosome microdeletion, there is a correlation between Interleukin-1 beta (IL-1Beta) and Y Chromosome microdeletion. ‎