Karbon emisyonu açısından kömür yakıtlı termik santraller ile PV güneş enerji santralinin karşılaştırılması
Comparison of coal-fired thermal power plants and PV solar powerplants in terms of carbon emissions
  1. Tez No: 987317
  2. Yazar: AHMET GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, kömür yakıtlı termik santraller ile fotovoltaik (PV) güneş enerji santrallerinin emisyon oranları ve çevresel etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, enerji üretiminde kullanılan iki farklı teknolojinin sera gazı salımları üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve sürdürülebilir enerji politikaları açısından değerlendirmektir. Analizlerde temel yıl olarak 2024 dönemi seçilmiş ve kömür santrali için işletme aşamasına, PV santrali için ise kurulum aşamasına ait veriler dikkate alınmıştır. Metodoloji kapsamında hesaplamalar IPCC (2006) kılavuzları, GHG Protocol ve T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı MRV Yönetmeliği esas alınarak yapılmıştır. Emisyon faktörleri ise DEFRA (2023), ETKB-EVÇED (2024) ve Ecoinvent (2022) verilerine dayandırılmıştır. Çalışmada sera gazı emisyonları, doğrudan (Kategori 1) ve dolaylı (Kategori 2, 3 ve 5) kaynaklar altında değerlendirilmiştir. Sonuçlar, kömür santrallerinin toplam emisyon miktarının 1.221,5 tCO₂-eq, PV santralinin ise 167,67 tCO₂-eq olduğunu göstermektedir. Bu fark, kömürün yüksek karbon içeriği ve doğrudan yanma sürecinin baskınlığı nedeniyle ortaya çıkmıştır. PV sistemleri ise kurulum aşamasında sınırlı emisyon üretmekte, işletme sürecinde neredeyse sıfır doğrudan salım ile karbon nötr hedeflerine katkı sunmaktadır. Bu sonuçlar, Türkiye'nin yüksek güneşlenme potansiyeli göz önüne alındığında, PV yatırımlarının karbon azaltımı ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the emission rates and environmental impacts of coal-fired thermal power plants and photovoltaic (PV) solar power plants were comparatively analyzed. The main objective of the study is to identify the differences in greenhouse gas emissions between these two energy generation technologies and to evaluate their implications for sustainable energy policies. The base year of the analysis was set as 2024, considering the operational stage for the coal plant and the installation stage for the PV system. The methodology was based on the IPCC (2006) Guidelines, the GHG Protocol, and the MRV Regulation of the Republic of Türkiye's Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change. Emission factors were derived from DEFRA (2023), ETKB-EVÇED (2024), and Ecoinvent (2022) datasets. Emissions were classified into direct (Category 1) and indirect (Categories 2, 3, and 5) sources according to international reporting standards. Results indicate that the total emissions from the coal-fired power plant amount to 1,221.5 tCO₂-eq, whereas the PV solar power plant produces 167.67 tCO₂-eq. This significant difference arises mainly from the direct combustion of fossil fuels in coal-based systems, which dominate total emissions. In contrast, PV systems generate minimal emissions during installation and operate with nearly zero direct emissions during their lifetime, supporting carbon-neutral energy goals. These findings emphasize that, considering Türkiye's high solar potential, expanding PV investments plays a crucial role in national carbon reduction and sustainable development strategies.