Looming cognitive style and anxiety: Moderator role of negative problem orientation and mediator roles of problem-solving styles in this relationship
Bilişsel abartma tarzı ve anksiyete: Bu ilişkideki olumsuz problem yöneliminin düzenleyici rolü ve problem çözme stillerinin aracı rolleri
  1. Tez No: 795302
  2. Yazar: LAÇİN KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ALTAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bilişsel abartma tarzı (BAT), hızla yaklaşan ve riski artan olarak algılanan, gerçek veya hayali tehditler hakkında zihinsel temsiller oluşturma eğilimi ile tanımlanan, kaygıya özgü bir bilişsel kırılganlık faktörüdür. Riskind ve ark.'nın varsayımsal modeli (2006), bu zihinsel senaryoların, bireyleri uyumsuz kendini koruma davranışlarıyla yanıt vermeye yöneltebileceğini belirtmektedir, ve bu literatürde yeterince çalışılmamıştır. Mevcut çalışma Sosyal Sorun Çözme modeli boyutlarının rolü ile bu ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır, ve BAT'ın bireylerin belirli problem çözme stillerini kullanma eğilimlerini daha fazla artırabileceğini öngörmektedir. Negatif problem yönelimi, dürtüsel ve kaçıngan problem çözme stillerinin, BAT ile uyumsuz bir şekilde etkileşime girmesi sonucunda kişilerin kaygıya karşı savunmasızlığının artabileceği, BAT'ın rasyonel problem çözme stili ile etkileşiminin ise bu riski tamponlayabileceği varsayılmıştır. Depresyon ve yaş faktörleri kontrol altındayken, problem çözme stillerinin BAT'ın kaygı ile ilişkilendirmesindeki aracı rolü ve olumsuz sorun yöneliminin bu ilişkideki düzenleyici rolü incelenmiştir. 18-65 yaşları arasındaki 347 katılımcıdan, BAT, Sosyal Sorun Çözme boyutları, kaygı ve depresyonu değerlendiren ölçekler aracılığıyla tek bir zaman diliminde veri toplanmıştır. Bulgular, yüksek düzeyde negatif problem yöneliminin BAT'ın kaygı üzerindeki etkisini önemli ölçüde düzenlediğini göstermiştir. Üç problem çözme stilinin aracılık etkileri ve negatif problem yöneliminin dolaylı etkilerdeki düzenleyici etkisi ise anlamlı bulunmamıştır. Mevcut çalışma, yüksek BAT' nin ürettiği uyumsuz tepkilerin ve problem çözme stilleri ile kaygı arasındaki ilişkinin yeniden incelenmesine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Looming cognitive style (LCS) is an anxiety-specific cognitive vulnerability factor characterized by the tendency to form mental representations about either real or imagined threats perceived as rapidly approaching and increasing in risk. The hypothetical model of Riskind et al. (2006) stated that these mental scenarios may lead individuals to respond with maladaptive self-protective behaviors, that has not been well studied in the literature. The current study aimed to examine this relationship with the role of Social Problem-Solving dimensions and anticipated that LCS may increase individuals' proneness to use certain problem-solving styles more. It was hypothesized that negative problem orientation, impulsive and avoidant problem-solving styles may maladaptively interact with LCS leading to an increase in the vulnerability towards anxiety, whereas the interaction of LCS with rational problem-solving style may buffer it. The mediator roles of three problem-solving styles in the association between LCS and anxiety with the moderator role of negative problem orientation were investigated while depression and age were controlled. Data were collected at a single time point from 347 participants with ages between 18 – 65 via scales assessing LCS, Social Problem-Solving dimensions, anxiety and depression. The findings showed that high levels of negative problem orientation significantly moderated the effect of LCS on anxiety. The mediating role of the three problem-solving styles, and the moderating effect of negative problem orientation in the indirect effects were not significant. The current study highlights the need to re-examine the maladaptive responses produced by high LCS, and the relationship between problem-solving styles and anxiety.