Kabin ekibinde 2017-2021 yılları arasında kalıcı tıbbi elverişsizlik nedenleri
Causes of permanent medical unfitness in cabin crew between 2017-2021 years
  1. Tez No: 795301
  2. Yazar: RAMAZAN OĞUZ ERUZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERŞAT KOLBAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Ülkemizdeki yetkili havacılık tıp merkezlerinde sağlık muayenesine giren ve yapılan incelemeler sonucu gerekli sağlık standartlarını karşılayamayan kabin ekibinin kalıcı tıbbi elverişsizlik nedenlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 2017-2021 yılları arasında uçuştan kalıcı elverişsizlik kararı verilen kabin ekibi üyelerinde yapılmıştır. Kabin ekibinin demografik verileri, sağlık muayene bulguları, sağlığına etkisi yönünden sigara ve alkol kullanım durumları, yıllara ve yaş gruplarına göre kalıcı tıbbi elverişsizlik oranları ve nedenleri incelenmiştir. Bu araştırmada kullandığımız geriye dönük tüm veriler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Hava Sağlık Birimi'ndeki elektronik dosya arşivinden alınmıştır. Veriler SPSS paket istatistik programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu retrospektif çalışmada muayene edilen kabin ekibi üyesi sayısı 19.035, kalıcı elverişsizlik kararı verilen kişi sayısı 65 (‰3,4)'tir. Olguların yaş ortalaması 31,71 ± 6,16 olup, 34 kadın 31 erkek kabin ekibi üyesi tespit edilmiştir. Çalışmamızda belirlenen vakaların sadece 5'i 40-49 yaş aralığında olup geri kalan vakaların hepsi 20-39 yaş aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to reveal the causes of permanent medical unfitness of the cabin crew who have undergone medical examination at the aeromedical centers in our country and cannot meet the required health standards as a result of the examinations. Material and Method: Our study was carried out on cabin crew members who were decided to be permanently unfit for flight between 2017-2021. Demographic data of the cabin crew, health examination findings, cigarette and alcohol use in terms of their effects on health, permanent medical inconvenience rates and causes by years and age groups were examined. All the retrospective data we used in this study were taken from the electronic file archive in the Air Health Unit of the General Directorate of Civil Aviation. The data were evaluated in the SPSS package statistics program. Results: In this retrospective study covering 5-year-period, the number of cabin crew members examined was 19035, and the number of people who were given a permanent unfit decision was 65 (‰3,4). The mean age of the cases was 31.71 ± 6.16, and 34 female and 31 male cabin crew members were identified. Only 5 of the cases identified in our study were between the ages of 40-49, and all the remaining cases were between the ages of 20-39.