The relationship between perfectionism and stress generation: The moderating roles of looming cognitive style and self-compassion
Mükemmeliyetçilik ve stres üretimi arasındaki ilişki: Bilişsel abartma tarz ve öz-anlayışın düzenleyici rolleri
  1. Tez No: 777814
  2. Yazar: AMAL ABDULCEBBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ALTAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Stres üretimi hipotezi, bireylerin kendi yaşamlarında, depresyon da dahil olmak üzere psikolojik bozuklukların gelişiminde, sürdürülmesinde ve tekrarlamasında çok önemli bir rol oynayan olumsuz yaşam olaylarının oluşumuna önemli ölçüde katkıda bulunduğunu öne sürmektedir. Özellikle üniversite öğrencileri, beliren yetişkinler olarak üniversite yaşamına geçiş sürecinde bireysel ve durumsal faktörlerden kaynaklanan bir dizi olumsuz yaşam olayına maruz kalmaktadır. Önceki araştırmalar, mükemmeliyetçilik gibi uyumsuz kişilik özelliklerinin, davranışlar ve bilişler yoluyla stres oluşturma sürecinde rol oynayabileceğini göstermiştir. Önceki araştırmalar ayrıca mükemmeliyetçilik ve stres oluşumu arasındaki ilişkinin diğer transdiagnostik faktörler tarafından artırılabileceğini veya zayıflayabileceğini öne sürmektedir. Bu nedenle, bu çalışma, mükemmeliyetçilik ve stress arasındaki ilişkide, kaygıya özgü bir bilişsel risk faktörü olan bilişsel abartma tarzı (BAT), BAT'nin boyutları (sosyal ve fiziksel abartma) ve tanılar arası koruyucu bir faktör olan öz-anlayışın düzenleyici rollerini incelemeyi amaçlamıştır. İki aşamalı boylamsal yöntemi kullanılmıştır. 18-25 yaş arası Türkçe konuşan 199 sağlıklı erkek ve kadın lisans öğrencisinin oluşturduğu çalışmanın örneklemi, uygun örnekleme yöntemi kullanarak oluşturulmuştur. Çalışmanın her iki aşamasında da katılımcılar, mükemmeliyetçilik, BAT, öz-anlayış ve olumsuz yaşam olayları düzeylerini ölçen çevrimiçi bir anket doldurdu. Sonuçlar sadece BAT'nin ve sosyal abartma tarzının sosyal olarak belirlenmiş mükemmeliyetçilik ile 2. zamandaki kişiler arası, olumsuz yaşam olayları arasındaki ilişkiyi önemli ölçüde yönettiğini göstermiştir. Bu araştırma sonuçlarının ana teorik ve klinik çıkarımlarından biri, stres oluşumunu inceleme, müdahale etme, veya önlemede çoklu risk faktörü modellerine odaklanmanın önemidir.
Özet (Çeviri)
The stress generation hypothesis suggests that individuals significantly contribute to the generation of negative life events in their own lives, which plays a crucial role in the development, maintenance, and recurrence of psychological disorders, including depression. University students in particular are exposed to a range of negative life events stemming from individual and situational factors during their transition to university life as emerging adults. Previous research indicated that maladaptive personality traits such as perfectionism might play a role in the stress generation process through inherent maladaptive traits, behaviors, and cognitions. Previous research also suggested that the relationship between perfectionism and stress generation might be augmented or weakened by other transdiagnostic factors. Therefore, the present study aimed to examine the moderating roles of the looming cognitive style (LCS), an anxiety-specific cognitive risk factor, its dimensions (i.e., social and physical looming), and self-compassion, a transdiagnostic protective factor, in the relationship between perfectionism and stress generation using a two-wave longitudinal design. A final study sample of 199 healthy male and female Turkish-speaking undergraduate students aged 18-25 was obtained through convenience sampling. During both phases of the study, participants completed an online questionnaire that measured their level of perfectionism, LCS, self-compassion, and negative life events. The results showed that only LCS and social looming significantly moderated the relationship between socially prescribed perfectionism (SPP) and interpersonal, negative life events at time 2. One of the main theoretical and clinical implications of these research findings is the importance of focusing on multi-risk factor models in examining, intervening, or preventing stress generation.