Ekonometride güncel eğilimler: Makine öğrenmesi ve hibrit yöntemler
Current trends in econometrics: Machine learning and hybrid methods
  1. Tez No: 795304
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı hibrit yöntemlerin ekonometrik ve makine öğrenimi yöntemlerine kıyasla ilave bir başarı sağlayıp sağlamadığını ortaya koymaktır. Bu amaçla, 02.01.2002-25.05.2022 döneminde borsa (Bist-100, Bist-Bankalar, Bist-Hizmet, Bist-Teknoloji, Bist-Turizm Endeksleri) ve döviz kuru (Dolar) değişkenlerine ait piyasa tahmin başarıları ekonometrik (ARIMA), makine öğrenmesi (Rassal Orman, Destek Vektör Regresyon, Yapay Sinir Ağları) ve hibrit yöntemler (ARIMA-Rassal Orman, ARIMA-Destek Vektör Regresyon, ARIMA-Yapay Sinir Ağları) kullanılarak ampirik olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, tüm değişkenler için en yüksek tahmin başarılarının hibrit ARIMA-Rassal Orman yöntemi ile elde edildiği tespit edilmiştir. Ayrıca, sonuçlar hibrit yöntemlerin bileşenlerini oluşturan ekonometrik ve makine öğrenimi yöntemlerinden daha yüksek tahmin başarıları sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, Türkiye'de finansal serilerin tahmin edilmesinde hibrit yöntemlerin göz ardı edilmemesi gerektiğini göstermektedir. Bu kapsamda, Türkiye'de finansal serilerin tahmin edilmesini araştıran çalışmalarda hibrit yöntemlerin ekonometrik ve makine öğrenmesi yöntemlerine bir ilave ya da ikame olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal whether hybrid methods provide additional accuracy compared to econometric and machine learning methods. For this purpose, the market prediction accuracy of the stock market (Bist-100, Bist-Banks, Bist-Service, Bist-Technology, Bist-Tourism Indices) and exchange rate (Dollar) variables for the period 02.01.2002-25.05.2022 were empirically examined using econometric (ARIMA), machine learning (Random Forest, Support Vector Regression, Artificial Neural Networks) and hybrid methods (ARIMA-Random Forest, ARIMA-Support Vector Regression, ARIMA-Artificial Neural Networks). As a result of the study, it was determined that the highest prediction accuracy for all variables was obtained with the hybrid ARIMA-Random Forest method. In addition, the results reveal that hybrid methods offer higher prediction accuracy than econometric and machine learning methods, which are their components. These results show that hybrid methods should not be overlooked in predicting financial series in Turkey. In this context, it is recommended that hybrid methods be used as an addition or substitute to econometric and machine learning methods in studies investigating the estimation of financial series in Turkey.