Yeşilçam filmlerinde grotesk gerçeklik: Adile Naşit filmleri üzerine bir inceleme
Grotestic reality in Yeşilçam films: A review on Adile Naşit films
- Tez No: 795312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜVEN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumsal gelişmeler ve değişimler sinemanın çalışma alanını oluşturmaktadır. Bu yenilikler, sinemada bazen dramatik bazen komik bir biçimde işlenmiştir. Drama ve komedinin beraber kullanılması zıtlık içermektedir. Mihail Bahtin'in karnaval kuramında yer alan grotesk, zıtlıklar barındırarak gülmeyi meydana getirmektedir. Ağlama ve gülme grotesk imgeler üzerinden güldürü oluşturmaktadır. Adile Naşit, karşıtlıkların iç içe geçmesiyle meydana gelen gülmeyi yaratan oyunculardandır. Bu yüzden çalışmada Adile Naşit'in yer aldığı altı Yeşilçam filmi incelenmiştir. Bu tezin amacı, Adile Naşit'in yarattığı güldürü unsurlarının grotesk gerçeklik kavramı ile kuramsal bağının araştırılmasıdır. Grotesk gerçeklik kavramı bağlamında Bahtin'in karnaval teorisi açıklanmıştır. Literatürde, kadın komedyen ve Adile Naşit ile alakalı çalışmanın az olduğu görülmüştür. Yapılan bu çalışmanın literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Adile Naşit'in rol aldığı film fazla olduğundan 1970'lerde çekilmiş altı Yeşilçam filmi analiz edilerek sınırlandırılmıştır. Filmlerde Adile Naşit'in olduğu bölümler analize tabi tutulmuştur. Tez çalışmasında, nitel araştırma yöntemi kullanılarak analiz yapılmıştır. Adile Naşit'in oynadığı bölümlerin metinsel analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Adile Naşit'in yarattığı gülme eylemlerinin temelinde karşıtlıkların olduğu gözlenmiştir. Karşıtlıkların, absürtlüklerin, abartıların, sövme ve saymaların olduğu grotesk imgeler aracılığıyla güldürü unsurları oluşmuştur. Karnavalesk yapının kabul ettiği bütünlük, birlik olma ruhu, Adile Naşit'in oynadığı rollerde özellikle anaç ruhu ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social developments and changes constitute the working area of cinema. These innovations were processed in the cinema, sometimes in a dramatic and sometimes funny way. The grotesque image of the carnival structure, which includes crying and laughing, also creates comedy in movies. Adile Naşit is one of the rare actors who create the laughter that occurs when the contrasts are intertwined. Therefore, in this study, six Yeşilçam films featuring Adile Naşit were examined. The aim of this thesis is to investigate the theoretical connection of the comedy elements created by Adile Naşit with the concept of grotesque reality. Bahtin's carnival theory is explained in the context of the grotesque concept of reality. In the literature, it has been seen that there are few studies about the female comedian and Adile Naşit. In this respect, it is thought that the presence of the study in the literature is important in terms of new research. Since the film starring Adile Naşit is too many, six Yeşilçam films shot in the 1970s were analyzed and limited. The sections with Adile Naşit in the movies were analyzed. In the thesis study, the analysis was made using the qualitative research method. A textual analysis of the episodes played by Adile Naşit was made. As a result of the research, it has been observed that there are contradictions in the basis of the laughing acts created by Adile Naşit. Comedy elements were formed through grotesque images of contrasts, absurdities, exaggerations, cursing and insults. The integrity and unity spirit accepted by the carnivalek structure is completed with the motherly spirit of Adile Naşit.