Eleştirel terörizm çalışmaları perspektifinden ABD'nin“terörizme karşı küresel savaş”stratejisi: Bağlam, söylem, uygulama, meşrulaştırma
The USA's“global war on terror”strategy from the perspective of critical terrorism studies: Context, discourse, practise and legitimatizion
- Tez No: 795321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER KORHAN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eleştirel Terörizm Çalışmaları'nın perspektifini temel alarak; 11 Eylül saldırıları sonrası ABD'nin“Terörizme Karşı Küresel Savaş”söylemini kimlik çerçevesinde bağlamlaştırmak, terörizmle mücadele uygulamalarının biyopolitik yönünü ortaya koymak ve popüler kültürde Teröre Karşı Savaş'ın meşrulaştırılma biçimlerini örneklendirmektir. Bu maksatla çalışmanın başında Eleştirel Terörizm Çalışmaları'na ilişkin geniş bir teorik çerçeve çizilmiştir. Dördüncü bölümde Teröre Karşı Savaş söylemine tesir ettiği öne sürülen Amerikan geleneksel kimlik anlatıları tanıtılmıştır. Beşinci bölümde Eleştirel İnşacılığın kimlik ve dış politika arasında yakın bir ilişki olduğuna yönelik önermesine bağlı kalınarak, post-yapısalcı bir yaklaşımla George Bush'un terörizmle mücadele odaklı demeçlerine eleştirel söylem analizi uygulanmıştır. Çalışmanın altıncı bölümünde Teröre Karşı Savaş'ta belirli terörle mücadele uygulamalarının biyopolitika kavramı çerçevesinde analizine yer verilmiştir. Yedinci bölümde ise Oryantalizm kuramı temel alınarak Teröre Karşı Savaş'ın popüler kültürde temsil edilme biçimleri incelenmiş ve seçili film, dizi ve dijital oyunlar aracılığıyla bu kampanyanın meşrulaştırılmaya çalışıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is based on the perspective of Critical Terrorism Studies; contextualizing the“Global War on Terror”discourse of the USA after the 9/11 attacks within the framework of identity, revealing the biopolitical aspect of counter-terrorism practices and exemplifying how the War on Terror is justified in popular culture. For this purpose, a broad theoretical framework for Critical Terrorism Studies was drawn at the beginning of the study. In the fourth chapter, American traditional identity narratives, which are claimed to have influenced the War on Terror discourse, are introduced. In the fifth chapter, critical discourse analysis was applied to George Bush's counter-terrorism-oriented statements with a post-structuralist approach, adhering to the suggestion of Critical Constructivism that there is a close relationship between identity and foreign policy. In the sixth part of the study, the analysis of certain counter-terrorism practices in the“War on Terror”within the framework of the concept of biopolitics is included. In the seventh chapter, based on the theory of Orientalism, how the“War on Terror”is represented in popular culture is examined and it is concluded that this campaign is tried to be legitimized via selected films, TV series and digital games.