Problematic identity in Kachachi's The American Granddaughter and Naipaul's The Mimic Men: A Bhabha'ian Reading
Kachachi'nin The American Torunu ve Naipaul'un The Mimic Men: A Bhabha'ian Reading'inde sorunlu kimlik
  1. Tez No: 795327
  2. Yazar: ABDULRAHMAN DHEYAA NORI AL-MAHFOODH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Postkolonyal (sömürgecilik sonrası) teori, sömürgecilik sisteminin sömürge uyguladığı ülkelerdeki bireyin kültürü ve kimliği üzerindeki etkisini analiz eder. Bu tez, sömürgeciliğin, Inaam Kachachi'nin The American Granddaughter ve V.S Naipaul's The Mimic Men adlı eserlerindeki ana karakterlerin kimliklerinin ve kültürlerinin üzerindeki etkisini taklit, melezlik ve onları bir ülkenin üçüncü alanında evsiz hissetmeye zorlayan müphemlik bakımından inceler. Birinci bölüm, teorinin ortaya atılmasını, tanımını, en önemli postkolonyal teorisyenlerinin rolünü ve ayrıca Homi Bhabha'yı ve onun bir ülkenin üçüncü alanındaki taklit, melezlik, müphemlik ve evsizlik kavramlarını içeren postkolonyal teorisinden bahsetmektedir. İkinci bölüm, Inaam Kachachi'nin sömürgecinin sömürgeleştirilen bireyin kültürü ve kimliği üzerindeki etkisini açıklamak için Homi Bhabha'nın kavramlarını uygulayarak, karakterlerin kimlik ve aidiyet duygularını bağdaştırmayı deneyerek kimlik krizini örnekleyen postkolonyal romanı The American granddaughter 'ın analizidir. Üçüncü bölüm, Vidiadhar Surajprasad Naipaul'un sömürgeciliğin kolonyal karakterlerin dili ve kültürü üzerindeki etkisini açıklığa kavuşturan Postkolonyal romanı The Mimic Men'i inceler. Sonuç olarak bu tez, Homi Bhabha'nın perspektifinden, sömürgeciliğin kültür ve kimlik üzerindeki etkisinin bir açıklaması olarak The American granddaughter ve The Mimic Men'de taklitçiliği, melezliği, müphemliği, evsizliği ve Üçüncü alanı inceleyerek sömürgeciliğin sömürgeleştirilen birey üzerindeki etkisini gösteren Bhabha kavramlarını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Postcolonial theory analyzes the impact of colonialism on the culture and identity of the individual in the colonized countries. This thesis examined the influence of the colonizer on the identity and culture of the main characters in Inaam Kachachi's The American Granddaughter and V.S Naipaul's The Mimic Men in terms of mimicry, hybridity, and ambivalence which forced the main characters to feel unhomely in a state of Third Space. Chapter one is about postcolonial theory which contains the emergence and definition of the theory and the role of the most important postcolonial theoreticians, and particularly Homi Bhabha and his concepts of mimicry, hybridity, ambivalence, and unhomely in a state of Third Space. Chapter two is the analysis of Inaam Kachachi's novel The American Granddaughter through applying Homi Bhabha's concepts, which illustrates the identity crisis of the characters related to their sense of belonging and the influence of colonizer on colonized's culture and identity. Chapter three investigates Vidiadhar Surajprasad Naipaul's novel The Mimic Men clarifying the impact of colonialism on the language and culture of the colonized characters. In conclusion, this thesis presents concepts of Bhabha, which illustrate the impact of colonialism on the colonized individual, by investigating mimicry, hybridity, ambivalence, unhomely, and Third Space in The American Granddaughter and The Mimic Men, as a description of the impact of colonialism on culture and identity from the perspective of Homi Bhabha.