Örgüt ikliminin kariyer gelişimi ve örgütsel bağlılığa etkisi: Mağazacılık sektöründe bir araştırma
Impact of organizational climate on career development and organizational commitment: A research on retail
  1. Tez No: 795333
  2. Yazar: FARUK TAŞTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Political Science, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle çalışma koşulları ve ortamları da aynı hızla gelişerek değişmektedir. Örgütlerin yaşamlarını sürdürebilmesi ve geliştirerek devam ettirebilmesi için nitelikli işgücünü örgüte çekmek ve mevcut işgücünü korumak stratejik konularının başında gelmektedir. Bunun için pozitif bir iklime ihtiyaç duyarlar. Oluşturacakları bu iklim ile çalışanın örgüte olan bağlılığını artırmayı hedeflerler. Çalışanlara sunulacak kariyer gelişim imkânları, mevcut işgücünün korunmasına ve nitelikli iş gücünün örgüte katılmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışma mağazacılık sektöründe çalışan kişilerin çalıştıkları örgütün ikliminin, kariyer gelişimlerine ve örgütsel bağlılıklarına etkisini ölçmek için yapılmıştır. Araştırma nicel yöntem ile yapılmıştır. Veriler anket formu ile toplanmıştır. Anket formu içerisinde demografik bilgi formu ile örgüt iklim ölçeği, kariyer gelişimi ölçeği ve örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Çalışma Mersin İli merkez ilçelerinde faaliyet gösteren 237 mağaza çalışanına uygulanmıştır. Verilerin analizi istatiksel paket programında yapılmış olup hipotezler test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, örgüt iklimine ilişkin pozitif algı düzeyi arttıkça, kariyer gelişimine ilişkin pozitif algı ve örgütsel bağlılık düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of technology, working conditions and environments are changing at the same pace. Attracting qualified workforce to the organization and protecting the existing workforce are among the strategic issues in order for organizations to survive and continue to develop them. For this they need a positive climate. With this climate they will create, they aim to increase the loyalty of the employee to the organization. Career development opportunities to be offered to the employees will help to protect the current workforce and to join the qualified workforce to the organization. This study was carried out to measure the effect of the climate of the organization in which the people working in the retail sector work on their career development and organizational commitment. The research was carried out by quantitative method. Data were collected with a questionnaire. Demographic information form and organizational climate scale, career development scale and organizational commitment scale were used in the questionnaire. The study was applied to 237 store employees operating in the central districts of Mersin Province. The analysis of the data was made in the statistical package program and the hypotheses were tested. As a result of the analysis, as the level of positive perception regarding the organizational climate increases, the level of positive perception and organizational commitment regarding career development also increases.