Hizmet sektöründe örgütsel kariyer yönetimi
Organizational career management in service sector (an application)
- Tez No: 125500
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Barbaros SABUNCUOĞLU HİZMET SEKTÖRÜNDE ÖRGÜTSEL KARİYER YÖNETİMİ (BİR UYGULAMA) Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU 2003, Sayfa: 137 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU : Prof. Dr. Nurullah GENÇ : Prof. Dr. Muammer YAYLALI Örgütün ve bireyin başarısı, karşılıklı amaçların bütünleştirilmesi ile sağlanır. Örgüt ve birey birbirine ihtiyaç duyarlar ve aralarındaki uyum zayıf olursa, bundan olumsuz yönde etkileneceklerdir. Teknoloji, işin niteliği ve taleplerdeki değişim ve gelişim, organizasyonları kariyer yönetimi konusuna daha fazla önem vermeye yöneltmiştir. Kariyer yönetimi, bireyin ve örgütün ihtiyaçlarını tatmin etmek ve her ikisinin hedeflerini gerçekleştirmek için planlama yapılması, stratejilerin belirlenip düzenlenmesi ve uygulanması süreci olarak tanımlanabilir. Bireyler, kendi kariyer ilerlemelerini yönlendirip daha iyi seviyelere ulaşabilirler. Ancak, kariyer yönetiminin safhalarında örgütsel kariyer yönetimi desteği şarttır. Örgütsel kariyer yönetimi desteği olmaksızın bireyler doğru ve sağlıklı bir kariyer gelişimi sağlayamazlar. Kariyer yönetiminde esas hedef bireysel ve örgütsel faydaların birbirine paralel oluşmasını sağlayarak karşılıklı destek içerisinde kariyer yönetimi uygulaması yapılmasıdır. Bu çalışmada, birey ve örgütün amaçlarının bütünleştirilmesinde bir örgüt geliştirme uygulaması olan kariyer yönetimi konusu, ayrıca Palandöken Kış Sporları Merkezi hizmet sektöründeki organizasyonlar kariyer yönetimi açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS Barbaros SABUNCUO?LU ORGANIZATIONAL CAREER MANAGEMENT IN SERVICE SECTOR (AN APPLICATION) Supervisor : Asst. Prof. Dr. Fatih KARCIO?LU 2003, Page: 137 Jury : Asst. Prof. Dr. Fatih KARCIO?LU : Prof. Dr. Nurullah GENÇ : Prof. Dr. Muammer YAYLALI Success of an organization and an individual is obtained with completing mutual goals. Both an organization and an individual need each other. If there is an uncompatibility between them, they will be negatively affected. Changes and developments in technology, quality of the tasks and demands led the organizations give more importance to career management. Career management can be defined as a process that includes planning the career of an individual and organization to satisfy the demands and realize the aims of them and determining strategies and applying them to the subject. Individuals can orient their career proceedings and reach better levels. But, support of an organizational career management is necessary during managemental stages. Without the support of organization an individual cannot provide a true and hale career development. The essential aim for career management is to obtain a parallelism between individual and organizational benefits and apply career management with mutual supports. In this study, in the process of completing the goals of an organization and an individual, a practice of organizational development; career management is examined. More, organizations in service sector in Palandöken Winter Sports Center are investigated from the point of this subject.