Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörlere ilişkin ekonometrik bir analiz
An econometric analysis of the factors affecting foreign direct investments in Turkey
  1. Tez No: 795340
  2. Yazar: DEMET GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YUNUS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Türkiye için doğrudan yabancı yatırım girişlerini etkileyen faktörler ve bu faktörlerin doğrudan yabancı yatırım girişlerini ne oranda etkilediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada doğrudan yabancı yatırım kavramının tarihsel gelişimi, doğrudan yabancı yatırım türleri, doğrudan yabancı yatırımların etkilediği düşünülen büyüme, yenilik, istihdam ve ödemeler bilançosu faktörleri ve doğrudan yabancı yatırımları açıklayan teoriler ele alınmıştır. Ek olarak doğrudan yabancı yatırımları etkilediği düşünülen faiz oranı, kurlar ve politik istikrarsızlık değişkenleri eşbütünleşme, nedensellik, etki tepki ve varyans ayrıştırma yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışmada 1996-2018 yıllarına ait veri setleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda değişkenlerin eşbütünleşik olduğu ve faiz, kurlar ve politik istikrarsızlığın doğrudan yabancı yatırımların nedeni olduğu görülmüştür. Etki tepki ve varyans ayrıştırma sonucuna göre ise faiz oranlarına verilen şokların doğrudan yabancı yatırımları olumsuz ve en az etkileyen değişken, kurlardaki şokların ise doğrudan yabancı yatırımları olumlu yönde ve en fazla etkileyen değişken olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca politik istikrarsızlıklar ise doğrudan yabancı yatırımları olumsuz yönde ve önemli derecede etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the factors affecting foreign direct investment inflows for turkey and to what extent these factors affect foreign direct investment inflows. In the study, the historical development of the concept of foreign direct investment, types of foreign direct investment, growth, innovation, employment and balance of payments factors that are thought to affect foreign direct investments, and theories explaining foreign direct investments are discussed. In addition, the variables of interest rate, exchange rates and political instability, which are thought to affect foreign direct investments, were examined by cointegration, causality, impulse-response and variance decomposition methods. Data sets belonging to the years 1996-2018 were used in the study. As a result of the research, it was found that the variables are cointegrated and that interest rates, exchange rates and political instability are the causes of foreign direct investments. according to the results of impact reaction and variance decomposition, it has been determined that shocks to interest rates are the variable that negatively and least affects foreign direct investment, and exchange rate shocks are the variable that positively and most affects foreign direct investment. In addition, political instability negatively and significantly affects foreign direct investment.