Alt ekstremite iskelet kası iskemi reperfüzyon hasarını önlemede Ginkgo biloba ekstresi (EGb 761) ve Pentoksifilin'in etkisi
The Effect of Ginkgo biloba (EGb 761) and Pentoxifylline on the rat hind limb skeletal muscle reperfusion injury
  1. Tez No: 79537
  2. Yazar: SELÇUK MEVLÜT HAZİNEDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada alt ekstremite iskelet kası reperfuzyon hasarının önlenmesinde serbest radikal giderici özellikleri daha önce çeşitli çalışmalarla gösterilmiş olan EGb761 ve pentoksifilinin etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Bu amaçla 84 adet Spraque-Dawley cinsi sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 12 gruba ayrılmıştır. ( Kontrol, Kontrol + EGb761, Kontrol + Pentoksifilin, Kontrol + EGb761 + Pentoksifîlin, îskemi, îskemi + EGb761, İskemi + Pentoksifilin, îskemi + EGb761 + Pentoksifilin, Reperfuzyon, Reperfuzyon + EGb761, Reperfuzyon + Pentoksifilin, Reperfuzyon + EGb761 + Pentoksifilin) Sıçanların alt ekstremitesinde femoral arter ve ven dışında bütün dokuların disseke edilmesini takiben femoral artere 3,5 saat süreyle mikrovasküler klemp konmuş, reperfuzyon gruplarında 1 saat reperfuzyon yapılmıştır. Sıçanlara grubun özelliğine göre EGb761 50 m g/kg, pentoksifilin 50mg/kg dozunda intra venöz olarak 10 dakika sürede yavaş infuzyon şeklinde verilmiştir. Rektus femoris kasmda oluşan hasar MDA düzeyi, yaş doku/ kuru doku ağırlık oram, doku lökosit infiltrasyonu, ödem ve vasküler hasar ile değerlendirilmiştir. Reperfuzyon grubuna oranla, reperfuzyon + İlaç gruplarında doku MDA düzeyi, histopatolojik bulgular ve doku ödemi, iskemi grubundaki değere yalan olarak gerilemiştir. Her iki ilacında reperfuzyon hasarını önlemede etkin olduğu ancak iskemiye bağlı olarak meydana gelen hasar üzerinde etkin olmadıkları anlaşılmıştır. Sonuç olarak EGb761 ve pentoksifilin iskelet kası reperfuzyon hasarım önlemede etkin bulunmuşlardır. Her iki ilacm klinik araştırmalarda kullanılması umut verici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this was to identify the effects of EGb761 and Pentoxifylline, which were both reported to prevent free radical formation on previous investigations, on rat hind limb skeletal muscle reperfusion injury. 84 male Spraque -Dawley rats were divided into twelve groups.(Control, control + EGb761, control + pentoxifylline, control + EGb761 + pentoxifylline, ischemia, ischemia + EGb761, ischemia+pentoxifylline, ischemia + EGb761 + pentoxifylline, reperfusion, reperfusion + EGb761, reperfusion + pentoxifylline, reperfusion + EGb761 + pentoxifylline) All the tissues except femoral artery and vein of the hind limb were dissected inan attempt to prevent collateral circulation. Animals were subjected to 3.5 hours of ischemia followed by 1 hour reperfusion depending on the experimental group. EGb761 (50 mg / kg) or Pentoxifylline ( 50 mg / kg ) or both were administred by intravenous route in 10 minutes. Wet /dry weight ratio, histopathologic findings & tissue malondialdehyde (MDA) level of the rectus femoris muscles were determined. Wet /dry weight ratio, histopathologic findings & tissue malondialdehyde (MDA) level of the reperfusion + drug groups was found to be regressed down to the level of ischemia groups in respect to reperfusion group. Both drugs were found to be effective in preventing the skeletal muscle from reperfusion injury. Further clinical investigations are necessary for the clinical application of these findings.