A clash between the public and private dimensions: An assessment of the enforcement of non-discrimination within the context of lex sportiva in Europe
Kamu ve özel boyuları arasında bir çatışma: Avrupa'da küresel spor hukuku kuralları bağlamında ayrımcılık karşıtı uygulamanın değerlendirilmesi
- Tez No: 795383
- Danışmanlar: DR. JULİA HÖRNİG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası Ticaret, Law, International Trade
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erasmus Universiteit Rotterdam
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Spor, eğilimleri, cinsiyetleri, renkleri, yaşları, milliyetleri ya da dinlerinden bağımsız olarak milyonlarca kişiyi bir araya getiren ve dolayısıyla, dahiliyetçi bir toplum yaratmada önemli bir rol oynama potansiyeline sahip' eşsiz bir platformdur. Sporda, yerelde uluslarası liglere, boş zaman faaliyetlerinden rekabetçi etkinliklere kadar değişen, azınlık gruplarına ait kişilerin katılımını arttırarak göçmenlerin entegrasyonunu sağlayan çeşitli spektrumlar ve bileşenler bulunmaktadır. Bu sebeple, sporda müdahiliyet ve katılımın çok daha kapsamlı etkileri olabilmektedir; ve bu da, ideal olarak sporu, kapsama çeşitliliğin kabulü ve saygıyı güçlendirirken, bir yandan da ırkçılık, ayrımcılık ve dışlamayla mücadele için uygun bir platform haline getirebilir. Sporda ayrımcılık sorunları 1900 yılından beri mevcuttur ve Caster Semenya'dan da görülebileceği üzere var olmaya devam etmektedir. Her ne kadar ayrımcılıkla mücadele için çeşitli Avrupalı kuruluşlarca birçok koruma mekanizması kullanılıyor olsa da, sporun karmaşıklığı farklı bir yaklaşım gerektirmektedir. Temel olarak bu sebeplerden ötürü spor sektöründe, 'insani değerler'e dayalı belli bir insan hakları hukuku standardına riayet edilmesi gerekmektedir. Bu sayede, herhangi bir toplum içerisinde azınlıkların dahil edilmesini arttırma yoluyla, ideal olarak, sadece bazı etnik grupların nasıl katılım sağlayacağını değil, farklı ırklar arasındaki güç dinamiklerini de değiştirmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Sport is a unique platform that 'brings together millions of people, regardless of their sex, color, gender, age, nationality or religion; and has thus the potential to play an important role in creating an inclusive society'. Sport has various spectrums and components varying from local to 1 international leagues, leisure to competitive activities, and the integration of migrants by increasing the participation of the persons belonging to minorities. Thus, engagement and participation in 2 sport have far-reaching effects that can ideally make it a platform to foster inclusion, acceptance of diversity, and respect while combating racism, discrimination, and exclusion.3 Discrimination problems in sport have been existent since 1990 and pursue to exist as Caster 4 Semenya has shown. Even though numerous protection mechanisms have been used by various 5 European entities to combat discrimination, the complexity of sport requires a different approach. It is primarily for these reasons that the sports sector needs to adhere to a certain standard of human rights law that is based on 'human values' which can ideally change not only how certain ethnicities participate in it but also the power dynamics between different races by increasing minority inclusion within any given society.