Okul müdürlerinin vizyoner liderlik düzeylerinin öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisi
The effects of school principials' visionary leadership levels on teachers' organizational citizenship behaviors
- Tez No: 795398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmamızın amacı, okul müdürlerinin vizyoner liderlik düzeylerinin öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışlarını yordayıp yordamadığını belirlemektir. Bu kapsamda araştırma nicel desenli olup, genel tarama modellerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılan bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kamu ilköğretim, ortaöğretim ve lise kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ili Anadolu yakasında 'kolayda örnekleme yöntemi 'ile seçilen okullarda görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Veriler,“Vizyoner Liderlik Ölçeği”ve“Örgütsel Vatandaşlık Davranışları Ölçeği”yardımıyla toplanmıştır. Veriler korelâsyon ve regresyon analiz teknikleri yardımıyla çözümlenmiştir. Bulgulara göre okul müdürlerinin vizyoner liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Okul müdürlerinin vizyoner liderlik düzeyleri öğretmenler örgütsel vatandaşlık davranışlarını yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the influence of school principials visionary leadership levels on teachers' organizational citizenship behaviors . In this context, this study is not only a quantitative patterned resarch, but also it is a study that is implemented according to the relational survey method. The researchers' population constituted teachers who are on duty in public primary, secondary or high schools in İstanbul. The sample of the study consists of teachers working in the schools selected by the convenience sampling method in the Anatolian side of İstanbul. The data were collected by using the“Visionary Leadership Scale”and the“Organizational Citizenship Behaviors Scale”. Data were analyzed with correlation and regression analysis techniques. According to findings, there is a positive relationship between school principials visionary leadership levels and teachers' organizational citizenship behaviors. The visionary leadership levels of school principials predict teachers' organizational citizenship behaviors.