İsimsiz temsil ötesi nesneler üzerinden özne ötesi mimari tasarım sorgulamaları şey'lerin artakalan halleri
Intersubjectivity design brief through unidentified and non-representative objects remnant things and other
- Tez No: 795411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİTNAT CİMŞİT KOŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsana yapılan ya da insan ile yapılan şeyler isimlendirilmektedir, aktarabilmek ya da not almak maksadıyla da temsil edilmektedir. Fakat herkes için farklı olan canlı artakalan kendi yaşamına temsil ötesi bir biçimde devam etmektedir. Temsil ötesi mimari bir tasarım nesnesi olan canlı artakalan katalog dışıdır. Katalog dışında kalan doğala en yakın olan şeylerdir, canlı artakalanlar. Dil tanıdık değildir, biçim tanıdık değildir, madde tanıdık değildir. Tez çalışması kapsamında incelemeye ara verilse de o varlığına devam edecektir. Kendiliğinden bir biçimde doğada var olacaktır. Genel anlamda dikotomik ilişkilerin incelendiği tez kapsamında yer alan bölümlerde bir nesnenin artakalan halleri sorgulanmaktadır. Nesnenin canlı artakalan olma arayışları, gündelik hayat, beden ve zaman ile mekân içerisindeki performanslar incelenmektedir. Nesnenin içinde yer alan boşluklar incelenerek artakalan arayışları gün yüzüne çıkartmak hedeflenmektedir. Anlatabilmek ve tanımlayabilmek için kullanılan temsil, artakalan şey üzerinde temsil ötesi bir hal almaktadır. Bir şeyin ötesi olmaya başladığı bu durumlarda ise nesne doğal olana yaklaşmaktadır. İsmini reddeden herkes için bir şey olan nesne canlı artakalandır. Bu hipotezi destekleyebilmek adına doğada kendiliğinden var olabilecek bir isimsiz canlı artakalan deneyi hazırlanarak gözlemlenmektedir. Teze başlarken sonucunun nasıl olacağı bilinmediği gibi deneye başlarken de sonuç öngörülememektedir. Ardından yapılan anket sonucu bu hipotezi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Things have been named for humans or humanity. However, the living remnant which is different for everyone sustains its life beyond representation. An architectural design object; which is beyond representation, is out of the catalogue. Living remnants are close to things natural which are out of the literal. Language, form, and matter are unfamiliar. Even if the process stops as in the scope of the thesis study, it'll survive and keep its existence. In some way, it will exist in nature, by itself. As the general dichotomic relations are examined through the chapters included in the thesis's theoretical scope, an unidentified object's process is questioned. Questioning the object's becoming a living thing in, its daily life, body, time, and performances within the environment are examined. In order to explain and define, the representation used becomes beyond representation on the remnant. In these situations, where something starts to become beyond, the object approaches the natural. An object that is something for anyone who rejects its name is a living remnant. To support this hypothesis, an anonymous living remnant experiment that can exist spontaneously in nature is prepared and observed. The results of the subsequent survey support this hypothesis.