Evaluation of variations in blood and liver biochemical parameters in bodybuilders using creatine supplements
Kreatin takviyesi kullanan vücut geliştiricilerde kan ve karaciğer biyokimyasal parametrelerindeki değişikliklerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 795413
  2. Yazar: BASSAM WATHEQ ABDULATEEF AL-SHAMMARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IRQI spor salonunda kreatini alan otuz kişinin klinik ve demografik özellikleri incelenmiştir. Beslenme takviyesi 35 yaşın altındakilerde daha yaygındır. Araştırmamız üç grupta (grup 1=29,34±3,76, grup 2=28,44±4,19), yaş ortalaması ve SD açısından anlamLı bir farklılık bulmadı, Ki sequre = 0,50, DF= 2, P = 0,77. Çalışmanız, obez ve obez olmayan kişiler arasında güçlü bir BMI ilişkisi buldu. 30 kişiden 26'sı obez (%86), 30 kişiden 4'ü normal VKİ'ye sahipti (%14). Kreatin takviyesi kullananların serum kreatnin seviyeleri normalden daha yüksekti (p0,01). (633±109,11) ve (19±7,02), normal örneğe göre sırasıyla. idrar kreatnin takviyeli denekler, sağlıklı kontrollerden daha yüksek seviyelere sahipti (P 0,01). Grup 1 ortalama 633±109,11 ve Grup 3 19±7,02 ortalamaya sahipti. 0,001 Kreatin takviyesi olsun veya olmasın, ortalama seviyeler dikkate değerdir (p 0,001). Grup 1 = 160,54±20.67, Grup 2 = 87,38±10,15) ve normal numune (Grup 3 = 70,18±12,91). AST, ALT, ALP, Toplam protein ve albümin, kreatin takviyesi ile değiştirilebilir
Özet (Çeviri)
The clinical and demographic characteristics of thirty people who took creatini in IRQI gym were studied. Nutrition supplementation is more common in those under 35. Our research found no significant differences in age mean and SD in three groups (group 1=29.34±3.76, group 2=28.44±4.19), Chi sequre = 0.50, DF= 2, P= 0.77. Your study found a strong BMI association between obese and non-obese people. 26 out of 30 people were obese (86%) whereas 4 out of 30 had a normal BMI (14%). The serum creatnin levels of those who used creatine supplements were higher than usual (p0.01). (633±109.11) and (19±7.02), respectively, relative to the normal sample. urin creatnine supplemented subjects had higher levels than healthy controls (P 0.01). Group 1 had an average of 633±109.11 and Group 3 had 19±7.02. 0.001 With and without creatine supplementation, mean levels have considerable (p 0.001). Group 1 = 160.54±20.67, Group 2 = 87.38±10.15) vs. normal sample (Group 3 = 70.18±12.91). AST, ALT, ALP, Total protein, and albumin may be changed by creatine supplementation.