Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu düşüklüğü ile karaciğer parankim değişiklikleri arasındaki ilışkinin, kardiyak mrg T1 haritalama ve ekstrasellüler hacim hesabı ile değerlendirilmesi
Evaluation of liver parenchymal changes in patients with reduced left ventricular ejection fraction using cardiac mri T1 mapping and extracellular volume fraction
- Tez No: 913155
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN IŞIKSALAN ÖZBÜLBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Çalışmamızda, sol ventrikül ejeksiyon fraskiyonu (SVEF) %50'nin altında olan hastalarda, karaciğer parankiminde meydana gelen değişikliklerin kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (KMRG) T1 haritalama tekniği ve ekstrasellüler hacim (ESH) hesabı ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Nisan 2023 – Aralık 2023 tarihleri arasında, hastanemiz radyoloji kliniğinde çeşitli nedenlerle KMRG tetkiki gerçekleştirilen ve SVEF %50'nin altında olan 103 hasta ile KMRG'de patolojik bulgu saptanmayan 80 katılımcı retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Katılımcılara ait demografik bilgiler, biyokimyasal parametreler ve klinik bulgular kaydedilmiştir. KMRG sine sekanslardan SVEF, sol ventrikül atım, diyastol ve sistol sonu hacimleri hesaplanmıştır. Nativ ve kontrast sonrası T1 haritalama sekanslarında kesitlere dahil karaciğer parankimi, interventriküler miyokardiyum ve sol ventrikül kan havuzundan uygun kapalı eğriler çizilerek ölçümler yapılmış ve ESH değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate liver parenchymal changes in patients with left ventricular ejection (LVEF) below 50%, using T1 mapping sequences and extracellular volume (ECV) fraction on cardiac magnetic resonance (CMR). Materials and Methods: We retrospectively evaluated 103 patients who underwent CMR with LVEF lower than 50% and 80 healthy participants without pathological findings on CMR from April 2023 to December 2023. Demographic information, biochemical parameters, and clinical findings were recorded. LVEF, stroke volume, left ventricular end-diastolic, and end-systolic volumes were quantified using cine sequences on CMR. Region of interests (ROIs) were used to sample the liver parenchyma, interventricular myocardium, and left ventricular blood pool on native and post-contrast T1 maps, and ECV values were calculated.