Evli bireylerin kullandıkları savunma biçimleri ile evlilik uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the defense mechanism used by married individuals and marrital adjustment
  1. Tez No: 795414
  2. Yazar: SELMA SAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada; evli bireylerin kullandıkları savunma biçimleri ile evlilik uyumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini; 309'u kadın 52'si erkek toplam 361 evli birey oluşturmaktadır. Veriler;“Evlilik Uyumu Ölçeği”,“Savunma Biçimleri Testi”ve“Demografik Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Demografik değişkenlerin savunma biçimleri ve evlilik uyumu ile alt boyutları açısından farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız örneklem t test ve ANOVA ile yapılmıştır. Savunma Biçimleri ve alt boyutları olan Olgun, Nevrotik, İmmatür değişkenleri ile Evlilik Uyum arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla“Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi”; evlilik uyumunun, savunma biçimleri tarafından yordanmasına ilişkin Basit Doğrusal Regresyon Analizi; evlilik uyumunun, savunma biçimleri alt boyutları tarafından yordanmasına ilişkin Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Evli bireylerin savunma biçimleri ile evlilik uyumları arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Olgun alt boyut ile evlilik uyumu arasında düşük düzeyde negatif anlamlı bir ilişki; İmmatür alt boyutu ile evlilik uyumu arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların savunma biçimleri evlilik uyumunun düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı bir yordayıcısı olduğu; bu regresyon modeline göre Savunma Biçimleri toplam varyansın % 1'ini açıkladığı bulunmuştur. Çoklu regresyon analizinde; anlamlı bir regresyon modeli bulunmuş, alt boyutlar birlikte ele alındığında evlilik uyumu toplam varyansının %8'ini açıklamaktadır. Alt boyutlar açısından Olgun alt boyut evlilik uyumunu negatif; İmmatür alt boyut evlilik uyumunu pozitif yordarken; Nevrotik alt boyut ise evlilik uyumunu anlamlı bir şekilde yordamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is an investigation that is the relationship between -the- defence style which is used by married individuals and marital adjustment. 361 married individuals, 309 women and 52 men, participated in the study. The data of this research was obtained through the“Marital Adjustment Scale”to measure marital adjustment; to measure defense style“Defense Style Questionnaire”and the“Demographic Information Form”which was developed by the researcher. Independent Samples t-Test and ANOVA were used to assess a significant difference. the The demographic variables with the scales and sub-dimensions. The relationship between applied Marital Adjustment and Defense Style with sub-dimensions which were called Mature, Neurotic and Immature marital were tested by Pearson Correlation. Simple Linear Regression Analysis was used to determine predictive effects of Defense Style to Marital Adjustment; Multiple Linear Regression Analysis was used to determine predictive effects of sub-dimensions of Defense Style to Marital Adjustment. Based on the results of the study, association between marital adjustment and defense mechanisms were found as significantly low degree positive correlated. As significantly negative correlation was found between sub-dimensions of mature and marital adjustment and positive correlation was found between sub-dimensions of ımmature and marital adjustment. It was determined that defense mechanisms positevely predicted low degree marital adjustment. Regression model explained 1% of total variance of marital adjustment. The regression model was significantly by the multiple lineer regression analysis. Regression model explained 8 % of total variance of marital adjustment with all of sub-dimensions. Accordingly; the mature defense mechanism significantly negatively predicted marital adjustment; the immature defense mechanism significantly positively marital adjustment and the Neurotic defense mechanism wasn't significantly predicted marital adjustment.