Tüketicilerin marka farkındalığı ve marka güveninin sadakat ile satın alma niyetine etkisi: Elektronik pazar yerlerine yönelik bir araştırma
The impact of consumers' brand awareness and brand trust on loyalty purchasing intent: A research on electronic market places
  1. Tez No: 795423
  2. Yazar: MUSTAFA AKIN ÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, marka farkındalığı ve marka güveninin marka sadakati ve tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisini ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmada; marka farkındalığı, marka güveni, marka sadakati ve tüketici satın alma niyeti açıklanmıştır. Daha sonra analiz yapılmıştır. Analizde elektronik pazar yerleri müşterilerine yönelik bir örneklem belirlenmiştir. Ankara'da yaşayan ve elektronik pazar yerlerini kullanan 389 kişiye uygulanan anket verileri SPSS' te analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde marka farkındalığı ve marka güveninin marka sadakati ve tüketici satın alma niyetini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to measure the impact of brand awareness and brand trust on brand loyalty and consumer purchase intention. In this study conducted for this purpose, brand awareness, brand trust, brand loyalty, and consumer purchase intention were explained. Then, an analysis was performed. A sample was selected for customers of electronic marketplaces in the analysis. The survey data collected from 389 people who live in Ankara and use electronic marketplaces were analyzed using SPSS. When the results were examined, it was concluded that brand awareness and brand trust have a positive effect on brand loyalty and consumer purchase intention.